energetika, energie, elektřina, vedení

Celkový objem investic do čistých energetických zdrojů by měl do roku 2050 dosáhnout nejméně 131 bilionů dolarů, uvedla Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii. Jde o sumu, která odpovídá více než šesti ročním hrubým domácím produktům Spojených států amerických.

„Mezera mezi tím, kde jsme a kde bychom měli být, se nezmenšuje, nýbrž rozšiřuje,“ uvedl ve zprávě Francesco La Camera, generální ředitel organizace, která sídlí v Abú Dhabí a má více než 160 členských států. Podle La Camery je třeba dramaticky zrychlit energetickou transformaci, aby lidstvo dosáhlo kritického zvratu v nežádoucím vývoji světového klimatu.

Agentura mimo jiné předpokládá, že k udržení zvýšení průměrné teploty o 1,5 stupně Celsia na konci tohoto století bude nutné snížit do roku 2050 spotřebu fosilních paliv o více než 75 procent. U ropy a uhlí prý bude muset být pokles ještě rychlejší. Vrchol spotřeby zemního plynu má přijít v roce 2025, i tak ale zůstane v polovině století dominantním fosilním zdrojem, uvedla Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii.