Českou korunu čeká během letošního roku posílení vůči euru o téměř dvě procenta. Vyplývá to z aktuální prognózy agentury Reuters.

V minulém týdnu se měnový pár CZK/EUR obchodoval v poměru 25,620 a do konce letošního roku má podle prognózy česká koruna posílit k hranici 25,185. Důvodem je aktuální politika České národní banky, kterou analytici Reuters označují za jednu z nejdrastičtějších v celé EU.

Během roku 2018 zvedla ČNB sazby celkem pětkrát. Další zasedání rady ČNB je plánováno na 28. března 2019. Další zvyšování úrokových sazeb se bude odvíjet podle výsledků brexitu a také podle ekonomické situace v Německu, našeho největšího exportního partnera.

Rostoucí míra inflace v Maďarsku vedla ke změně rétoriky maďarské centrální banky, která po sedmi letech velmi uvolněné monetární politiky plánuje také zvýšit sazby. Její zasedání je naplánováno na 26. března 2019. Analytici očekávají během tohoto roku posílení hodnoty forintu vůči euru o 0,6 procenta.

Polská národní banka zasedala ve středu minulého týdne a ponechala výši úrokových sazeb na současných hodnotách. Inflace v Polsku osciluje kolem 0,9 procenta, přičemž inflační cíl je stanoven v intervalu 1,5-3,5 procenta. Zvýšení úrokových sazeb tak s největší pravděpodobností přijde až v roce 2020. Navzdory tomu se však očekává v následujících 12 měsících růst hodnoty polského zlotého vůči euru o 1,1 procenta.

Čtěte také:

Upozornění ČNB na aktivity platforem Option 500 a Whetu and Partners.