Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways (BA), zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu plánu, který požaduje, aby lidé vracející se ze zahraničí zůstali 14 dní v karanténě. Zpráva je další ukázkou zhoršujících se vztahů mezi aerolinkami a vládou kvůli pandemii způsobené koronavirem, napsala agentura Reuters.
Letecký provoz se kvůli koronaviru téměř zastavil a většina letadel je od konce března odstavena z provozu. Aerolinky doufaly, že budou moci od července znovu začít létat a vydělávat. Plán, který má být spuštěn od 8. června, však počítá s karanténou při příletu ze zahraničí, což podle šéfů aerolinek ohrožuje oživení.
Generální ředitel IAG Willie Walsh uvedl, že s leteckými společnostmi nikdo nekonzultoval karanténní pravidla a očekává, že další aerolinky rovněž zváží právní kroky.
Generální ředitel Ryanairu Michael O’Leary označil plán za „zbytečný a neefektivní“ a za hrozbu pro širší sektor cestovního ruchu. Walsh ho považuje za iracionální a nepřiměřený a podle něj to úplně potopí možný návrat k létání.
Velké britské aerolinky BA, easyJet a Virgin Atlantic mezitím oznámily zrušení téměř 20.000 pracovních míst, protože se připravují na menší trh po covidu-19.
Karanténní plán kritizovali šéfové firem z cestovního ruchu, pohostinství a volného času, ale také někteří zákonodárci z vládní strany, kteří se ptají, proč se zavádí, když po celé Evropě je mnohem méně nemocných než před několika měsíci.
Zdroj: ČTK
[…] Aerolinky v reakci na to oznámily, že malajsijská burza jim poskytla 12měsíční osvobození od označení jako firma ve finanční tísni, což by pro ně znamenalo, že musí předložit plán na zlepšení podnikání. Podobnou úlevu poskytla burza také dalším firmám, které se mohou dostat do problémů kvůli pandemii. […]
[…] koronavirovou krizí byla třetina portfolií světových aerolinek ohodnocena stupněm B+ a nižším, teď se ale počet těchto portfolií zvýšil na dvě […]