Dva scénáře MMF

Jestliže do Evropské unie přestane v červenci a dalších měsících proudit veškerý ruský plyn, její ekonomika klesne o půl až tři procenta. Vyplývá to z odhadu Mezinárodního měnového fondu. MMF však pracuje se dvěma scénáři, kdy v optimističtějším by EU zůstala zásobena plynem od alternativních dodavatelů a při opatřování komodity by postupovala společně. Pesimističtější varianta by nastala v případě, kdy by se evropský trh s plynem fragmentoval.

Odhadem menší dopad než pandemie

Nejhorší by byly dopady na země, které jsou na ruském plynu závislé nejvíce. Tedy na Maďarsko, Slovensko a Českou republiku. Maďarská ekonomika by se v nejhorším případě zmenšila asi o 6,5 procenta, Slovensko o necelých 6 a Česko asi o 5,5 procenta. Nejmenší pokles by zaznamenaly ekonomiky Švédska a Dánska, a to do půl procenta.

Celkově by ale byl dopad odříznutí EU od ruského plynu menší, než když propukla koronavirové krize. MMF nicméně zdůrazňuje, že v odhadu pracuje s vysokou mírou nejistoty, jelikož existuje mnoho variant průběhu a řešení takové krize.

1 komentář

Comments are closed.