Americký softwarový gigant Microsoft

Americký softwarový gigant Microsoft v prvním finančním čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 27 procent na 22,3 miliardy dolarů (zhruba 518 miliard Kč). Firma to oznámila v dnešní výsledkové zprávě. Tržby překonaly očekávání analytiků a akcie podniku po zveřejnění výsledků výrazně posílily.

Překonání očekávání

Tržby se ve čtvrtletí, které skončilo 30. září, zvýšily o 13 procent na 56,5 miliardy dolarů. Analytici je přitom podle údajů společnosti LSEG odhadovali v průměru na 54,5 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.

K růstu celkových tržeb podniku přispěla silná poptávka po cloudových službách. Tržby divize zahrnující cloudovou platformu Azure se zvýšily o 19 procent na 24,3 miliardy dolarů. Analytici je odhadovali pouze na 23,5 miliardy dolarů.

Umělá inteligence je budoucnost

„Výsledky naznačují, že produkty z oblasti umělé inteligence (AI) podporují tržby,“ uvedl analytik Jesse Cohen z firmy Investing.com. Cloudová platforma Azure má z podnikatelských aktivit Microsoftu nejlepší předpoklady k tomu, aby těžila ze vzestupu zájmu o umělou inteligenci, napsala agentura Reuters.

„Růst cloudového sektoru překonal odhady trhu i díky vysoké poptávce po generativní AI, kterou Microsoft zakomponoval do svého vyhledávače Bing,“ sdělil ČTK analytik XTB Tomáš Cvern. „Microsoft má za sebou další skvělé čtvrtletí. Tržby i čistý zisk za první fiskální kvartál Microsoftu překonaly odhady trhu,“ uvedl rovněž.