Údaj je v souladu s očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Reuters. Nezaměstnanost je nyní na stejné úrovni jako za tři měsíce do konce prosince 2019. Pod hodnotou 3,8 procenta byla míra nezaměstnanosti naposledy v roce 1974.

BCB zvyšuje úrokové sazby

Počet volných pracovních míst za tři měsíce do konce března stoupl na rekordních 1,288 milionu. To ukazuje, že mnoho zaměstnavatelů se nadále potýká s nedostatkem pracovníků, a posiluje obavy, že trh práce by mohl dále zvýšit inflaci, což je důvod, proč britská centrální banka zvyšuje úrokové sazby.

Britská centrální banka minulý měsíc zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta. Reagovala tak na prudký růst cen, především energií.

Dopad pandemie na ekonomiku

Tempo růstu britské ekonomiky v únoru zpomalilo na 0,1 procenta z lednových 0,8 procenta. Přispěl k tomu hlavně prudký pokles výroby automobilů a počítačového zboží. Analytici však očekávali, že hrubý domácí produkt vzroste o 0,3 procenta, když koncem ledna byla v zemi zrušena většina koronavirových omezení. Britská ekonomika byla v únoru 1,5 procenta nad úrovní z doby před pandemií covidu-19.

Zdroj: ČTK