německá vlajka

„Zatímco loni v létě ekonomika i přes narůstající problémy v dodavatelských řetězcích a nedostatek materiálů opět rostla, v závěru roku se zotavování německé ekonomiky kvůli čtvrté koronavirové vlně a novému zostření karanténních podmínek zastavilo,“ uvedl statistický úřad.

Výkon ekonomiky se ve čtvrtém čtvrtletí snížil i ve srovnání se stejným kvartálem roku 2019, tedy obdobím před propuknutím pandemie nemoci covid-19. Pokles činí 1,1 procenta.

Na slabším výkonu HDP v posledním čtvrtletí loňského roku se projevila nižší soukromá spotřeba, která proti předchozímu čtvrtletí klesla o 1,8 procenta. Stabilizačním prvkem naopak byla státní spotřeba, která se zvýšila o jedno procento. Zvýšily se také investice do přístrojů, strojního vybavení a vozidel, které byly mezičtvrtletně vyšší o 0,9 procenta. Prakticky nezměněny zůstaly výdaje ve stavebnictví.

Ve čtvrtém čtvrtletí se zvýšil také zahraniční obchod, exportováno bylo o 4,8 procenta více zboží a služeb než v předchozím kvartálu. Dovoz pak vzrostl o 5,1 procenta.

Zdroj: ČTK