Události z minulého týdne, kdy ani na potřetí neprošla podoba dohody o brexitu britským parlamentem, připravily půdu pro nejslabší období libry za posledních pět měsíců.

Britský parlament odmítl podobu dohody rozdílem 58 hlasů. To je sice pro premiérku T. Mayovou prozatím nejlepší výsledek (předešlé hlasování prohrála o 149 hlasů), ale ani tento výsledek nevnesl do celé situace svěží vánek jistoty. Nyní má Británie čas do 12. dubna, aby došla k finálnímu rozhodnutí. Pokud nedojde ke konsensu, nastane varianta „tvrdého brexitu“. Další možností pak může být další odklad termínu pro odchod. Takovou variantu by ovšem museli schválit zástupci ostatních členů EU, kteří se sejdou 10. dubna v Bruselu na mimořádném summitu.

Vůči dolaru se libra propadla o 0,5 procenta a měnový pár GBP/USD se obchodoval za 1,2977. Vůči euru poklesla libra pouze o 0,1 procenta a měnový pár USD/EUR se obchodoval za 86,19. Propad libry tedy alespoň prozatím nebyl tak dramatický jako po předchozích hlasování. Volatilita britské měny byla však během března tohoto roku největší od zveřejnění výsledků referenda o brexitu v roce 2016.

Zdroj: CETA