Cena platiny za uplynulý měsíc vzrostla o více než dvacet procent a dostala se nad 1300 dolarů za unci. Hodnota tohoto kovu tak s určitým zpožděním začala kopírovat trend zlata a paladia, které zaznamenaly výraznější zdražení už v uplynulém roce. Za probuzením zájmu o platinu stojí víra investorů, že poptávka po ní v příštích týdnech a měsících ještě poroste.

Podle analytiků se totiž v poměrně krátké době začne projevovat nedostatek platiny na trhu. Platina je totiž důležitým kovem pro automobilový průmysl. Slouží jako prvek, který neutralizuje škodlivé emise ze spalovacích motorů. Výrobci automobilů dosud dávali přednost paladiu a rhodiu, jenže růst jejich ceny je přiměl k tomu, aby se začali ohlížet pro lacinějším substitutu.

Investoři očekávají, že do konce příštího roku klesne poptávka po paladiu asi o osm procent, zatímco po platině vzroste nejméně o desetinu. Automobilky by měly platinou nahradit asi 800 tisíc uncí paladia. Platina se používá také jako součást vodíkových palivových článků, které rovněž nacházejí využití v automobilovém průmyslu.