Atény 4. prosince (ČTK) – Meziroční růst řecké ekonomiky ve třetím čtvrtletí zrychlil na 2,2 procenta z 1,7 procenta ve druhém kvartálu. Oznámil to dnes řecký statistický úřad. Řecko ve třetím čtvrtletí opustilo záchranný program podmíněny úspornými opatřeními a reformami.
„Za zrychlením meziročního (hospodářského) růstu stojí silnější soukromá spotřeba a růst zásob,“ uvedl ekonom Nikos Magginas ze společnosti National Bank. V mezičtvrtletním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) Řecka zvýšil o jedno procento, růst tak zaznamenal již deváté čtvrtletí za sebou, napsala agentura Reuters.
Řecká vláda podle návrhu rozpočtu na příští rok předpokládá, že hospodářský růst v celém letošním roce dosáhne 2,1 procenta a v příštím roce zrychlí na 2,5 procenta. „Údaje za třetí čtvrtletí jsou v souladu s oficiální prognózou pro celý letošní rok,“ upozornil Magginas.
Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat mezinárodní věřitele o úvěrovou pomoc. Země od té doby prošla třemi záchrannými programy, půjčky poskytnuté mezinárodními věřiteli však doprovázely přísné podmínky. Od vypuknutí krize řecká ekonomika klesla o čtvrtinu, třetina obyvatel se propadla do chudoby a tisíce lidí odešly do zahraničí.
Třetí záchranný program opustilo Řecko 21. srpna. Řecký premiér Alexis Tsipras při té příležitosti prohlásil, že Řecko má dobrý důvod věřit, že ho po opuštění záchranného programu čekají lepší časy. Atény si nyní stejně jako vlády jiných zemí musí zajišťovat potřebné finanční prostředky na dluhopisových trzích.