Soud v americkém státě Kalifornie v pondělí poslal na deset let do vězení zakladatele společnosti U.S. Fine Investment Arts (USFIA) Steva Chena. Ten vylákal 147 milionů dolarů (3,2 miliardy Kč) od investorů, kterým sliboval obstarání kryptoměn.

Soudce John Walter v odůvodnění trestu uvedl, že třiašedesátiletý Chen se dopustil podvodu „epických rozměrů“ a pomáhal si k tomu „litanií lží“. Na podvod přitom doplatili investoři z více zemí.

Chen vlastnil firmu USFIA mezi lety 2013 a 2015. Firma prodávala falešné investice, takzvané body za akcie, když se s akciemi firmy začalo obchodovat na veřejných trzích, a smyšlenou digitální měnu nazvanou Gem Coins. Chenův podnik tvrdil, že tato měna je kryta doly na těžbu jantaru a dalších drahokamů v USA, Dominikánské republice, Argentině a Mexiku. To ale nebyla pravda.

Podvod má zhruba 72.000 obětí. Ve stylu klasického podvodu zvaného letadlo Chenova firma část získaných peněz využila k vyplacení investorů, kteří se zapojili mezi prvními. Většina jich ale své peníze už nikdy neviděla, uvedly úřady.

„Firma neměla ze své obchodní činnosti žádné významné tržby, s výjimkou prodeje investičních balíčků investorům, kteří byli oběťmi,“ uvedla kancelář státního zástupce.

Chen se loni v létě přiznal ke zpronevěře a ke krácení daní. Soud mu nařídil, aby zaplatil téměř 1,9 milionu dolarů finančnímu úřadu, kolik se podaří vrátit investorům, zatím není jasné. Tím se v červenci ještě bude zabývat další soud.

Zdroj: ČTK