Spotřebitel, obchod, důvěra, smlouva

Index spotřebitelské důvěry v říjnu klesl na 102,5 bodu ze zářijových 107,8 bodu. Dílčí index hodnocení současné situace se propadl o 11,3 bodu na 138,9 bodu, tedy na nejnižší úroveň od dubna loňského roku. Index očekávání klesl o 1,4 bodu na 79,5 bodu.

Spotřebitelská důvěra předpovídá budoucí výdaje spotřebitelů

Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny hospodářské aktivity. Spojené státy jsou největší ekonomikou na světě.

Negativní dopad inflačních tlaků

„Obavy ohledně inflace, které od července polevovaly, opět nabraly na síle, a to hlavně kvůli cenám benzinu a potravin,“ uvedla šéfka oddělení ekonomických ukazatelů v Conference Board Lynn Francová. „Inflační tlaky budou dál silným negativním faktorem pro spotřebitelskou důvěru a výdaje, což by mohlo vyústit v obtížnou vánoční sezonu pro maloobchodníky,“ dodala.

Americká centrální banka (Fed) se nyní snaží dostat inflaci pod kontrolu pomocí zpřísňování měnové politiky. Předpokládá se, že začátkem listopadu Fed opět zvýší základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu.

Zdroj: ČTK