zaměstnanec, muž v obleku s taškou

Domácí spotřebitelská inflace se za poslední měsíc převalila přes 17 % a tak se není vlastně čemu divit, že důvěra Čechů v ekonomiku jde dolů a že vyhlídky rodinných rozpočtů budí obavy. Zdražování ještě není na svém vrcholu, musíme tedy počítat s tím, že druhá polovina roku bude pro mnoho domácností krušná.

Lidem klesají platy

Už delší dobu pokračuje situace, že i když lidé pracují, mají stále méně peněz. Respektive platy buď stagnují nebo jdou nominálně dokonce nahoru, ale inflace je tak vysoká, že reálný plat klesá. Tento nebezpečný jev je výrazně demotivační, ale jen tak se ho domácí ekonomika nezbaví, což je další faktor, který podkopává důvěru Čechů.

Česko drží nad vodou nízká nezaměstnanost

Před ještě většími problémy dosud chrání nízká nezaměstnanost. Ta se v minulém měsíci ještě snížila na 3,1 %. Zaměstnavatelé jsou však mezi mlýnskými kameny. Na jedné straně je zde tlak zaměstnanců na růst mezd, na druhé straně jsou rostoucí náklady firem a podnikatelů. Lidé si budou chtít udržet práci za každou cenu, což bude ve výsledku znamenat nižší růst mezd. 

Dokud neopadnou inflační tlaky na skomírající spotřebitelské důvěře se nic zásadního nezmění. Česká vláda nesmí nekoncepčními podpůrnými balíčky dále zadlužovat stát a způsobovat tak inflaci. Rozpočtová střídmost, a především vyřešení situace s cenami energií jsou hlavními důvody růst cen, a tedy i nízkou spotřebitelskou důvěrou.