Velkoobchodní cena zemního plynu během pondělka klesla pod 100 eur za megawatthodinu. Stalo se tak poprvé od letošního června a plyn už je o čtvrtinu levnější než 24. února, kdy ruská vojska vpadla na Ukrajinu. Vyplývá to z údajů virtuálního obchodního uzlu TTF v Nizozemsku.

Plyn během dvou měsíců zlevnil o více než 70 %

Ještě před dvěma měsíci se megawatthodina zemního plynu na zmíněné burze obchodovala na úrovni kolem 350 eur. Před měsícem už stejný objem plynu stál přibližně 200 eur a na začátku posledního říjnového týdne cena spadla pod 100eurovou hranici. Během dvou měsíců tak plyn zlevnil o více než 70 procent.

Poptávka není tak vysoko kvůli teplému počasí

Za poklesem zemního plynu stojí faktory jak na straně poptávky, tak na straně nabídky. Poptávka je aktuálně nižší, než se očekávalo, a to kvůli teplejšímu počasí, než bývá v tuto dobu v Evropě obvyklé. Zároveň platí, že Evropě se podařilo solidně zaplnit její plynové zásobníky, a tak se dá říci, že má relativní dostatek zemního plynu.

Přesto je cena megawatthodiny zemního plynu na evropském velkoobchodním trhu asi 2,5krát vyšší než před rokem. Dá se také očekávat, že plyn v příštích týdnech bude zdražovat s tím, jak se bude blížit zima a bude se ochlazovat.