soud, žaloba

Společnost PriceRunner upozornila, že chce prostřednictvím žaloby získat kompenzaci zisků, o které v důsledku praktik amerického vyhledávače přišla od roku 2008 v Británii a od roku 2013 ve Švédsku a Dánsku.

Žaloba přichází poté, co v listopadu Tribunál Evropské unie zamítl odvolání společnosti Google proti pokutě 2,42 miliardy eur, kterou firmě v roce 2017 za zneužívání dominantního postavení na trhu vyměřila Evropská komise (EK).

Google se proti žalobě hodlá u soudu bránit. „Změny, které jsme u nákupní reklamy učinili v roce 2017, úspěšně fungují,“ uvedla firma. „PriceRunner se rozhodl nepoužívat nákupní reklamu na Googlu, takže nemusí míst stejný úspěch, jako mají jiní,“ dodala. Společnost PriceRunner je ale prý připravena na mnohaletý soudní boj a připravila si opatření pro případ, že nezvítězí.

Loni v listopadu se investiční společnost Creades dohodla, že službu PriceRunner za 1,06 miliardy švédských korun (2,5 miliardy Kč) prodá švédskému zprostředkovateli elektronických plateb Klarna. Google, který je součástí amerického technologického konglomerátu Alphabet, je nejpoužívanějším internetovým vyhledávačem na světě.

 

Zdroj: ČTK