Americký výrobce elektromobilů Tesla odložil plán rozšíření své továrny v Šanghaji.

Americký výrobce elektromobilů Tesla odložil plán rozšíření své továrny v Šanghaji. Napsala to dnes agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. O plánu více než zdvojnásobit výrobní kapacitu informovala loni v únoru agentura Reuters. Tesla tak podle ní chtěla uspokojit rostoucí poptávku po svých automobilech v Číně i na exportních trzích. Automobilka měla v úmyslu v Šanghaji vyrábět až dva miliony aut ročně.

Údajné zpoždění rozšíření by však mohlo plány Tesly zbrzdit. Akcie společnosti kolem 19:20 SEČ odepisovaly kolem dvou procent. Na žádost o komentář automobilka zatím nereagovala.

Konkurence sílí

Minulý týden výrobce elektromobilů podruhé za necelé tři měsíce snížil ceny v Číně, a to o šest až 13,5 procenta. Tento krok umocnil předpovědi o cenové válce na největším automobilovém trhu světa v souvislosti s nižší poptávkou. Dodávky vozů Tesla vyrobených v Číně v prosinci klesly na nejnižší úroveň za posledních pět měsíců.

Tesla zahájila výrobu ve svém závodě v Šanghaji, známém také jako Gigafactory 3, v roce 2019. Je to první továrna automobilky v zahraničí. Tesla byla též první zahraniční automobilkou, která nemusela mít společný podnik s čínským partnerem.

Tesla v problémech

Akcie společnosti loni odepsaly zhruba dvě třetiny hodnoty. Automobilce podle analytiků přibývá konkurence, potýká se s problémy ve výrobě a její šéf Elon Musk se příliš věnuje Twitteru. Provozovatele sociální sítě Musk koupil loni v říjnu za 44 miliard dolarů (zhruba 974,2 miliardy Kč).

zdroj: ČTK