Nová továrna má stát do roku 2025 a zaměstnávat 1750 lidí. Nová firma se zpočátku zaměří na výrobu baterií pro hybridní vozidla. Největší výrobce aut na světě uvedl, že později zveřejní výrobní kapacitu, obchodní strukturu nové společnosti a sídlo nového závodu.

Toyota v září oznámila, že hodlá do roku 2030 na celém světě investovat 13,5 miliardy dolarů do vývoje baterií a systému zásobování bateriemi. Dnes ohlášená investice je součástí tohoto plánu. Toyota má v úmyslu pomocí vhodné výroby snížit náklady na baterie o 30 procent a více.

Elektromobily tvoří zhruba 25 procent ze všech prodaných aut od Toyoty v USA. Tento počet by se měl do roku 2030 zvýšit na téměř 70 procent, uvedla největší japonská automobilka. Toyota působí i v České republice, v Kolíně zaměstnává asi 2500 lidí. Představuje jednoho z největších exportérů v Česku a zároveň největšího zaměstnavatele na Kolínsku. Kvůli nedostatku čipů do palubní elektroniky, který trápí celý automobilový průmysl, kolínská Toyota v srpnu a září přerušila výrobu.

Zdroj: ČTK