united airlines

United varovaly už v červenci, že budou muset poslat na nucenou dovolenou až 36.000 zaměstnanců. Od té doby ale desítky tisíc z nich už s nucenou dovolenou souhlasily nebo přijaly předčasný odchod do penze, uvedla dnes firma.

Varování, že pokud nepřijde další pomoc od státu, mohly by začátkem příštího měsíce – tedy měsíc před volbou amerického prezidenta – poslat na nucenou dovolenou 17.500 lidí, vydaly i konkurenční aerolinky American Airlines. Při započtení dobrovolných odchodů a odchodů do penze by tak tato firma, která před pandemií zaměstnávala 140.000 lidí, pozbyla 30 procent personálu.

Americké aerolinky dostaly v březnu od vlády podporu 25 miliard dolarů (556 miliard Kč), aby se vypořádaly s výpadkem příjmů. Tehdy se předpokládalo, že po krizi nastane v letecké dopravě záhy oživení. United Airlines ale dnes uvedla, že návrat do normálu není na obzoru do doby, než bude k dispozici účinná vakcína proti nemoci covid-19.

V americkém Kongresu se o dalším záchranném balíku na podporu ekonomiky jedná tento měsíc. Poptávka po osobní letecké přepravě je nyní v USA v průměru o 70 procent slabší a letadla létají z poloviny prázdná. Podle agentury Reuters zůstává 30 procent strojů na zemi a aerolinky v úhrnu měsíčně přicházejí o pět miliard dolarů (111 miliard Kč).

Zdroj: ČTK