Americké trhy skončily vesměs na konci týdne v lehkých minusech a přerušily tak několika týdenní zisky, kterými se mohly doposud pochlubit.
Bylo to díky býčímu sentimentu, dobrým hospodářským výsledkům za 3.Q., kde cca přes 70% firem překonávalo očekávání zisků a potvrzovalo, že ekonomika je na dobré cestě.
Nicméně pokles indexů nebyl nijak dramatický, neboť se ukázaly silné HV a ty udržely zejména Nasdaq Composite v pozitivním teritoriu.
Konkrétní stavy hlavních akciových indexů v USA jsou následující:
Blue chips index Dow Jones Industrial Average zavíral na 23422 bodů (-0,2%), technologicky zaměřený index Nasdaq Composite je na úrovni 6750 bodů (+0,01%), když jej podpořily zejména polovodičové tituly a širší benchmark SP 500 má hodnotu 2582 bodů (-0,1%).
Zbrzdění růstu trhů má na svědomí nový fenomén týkající se návrh daňového zákona, neboť finanční výbor Senátu vypracoval vlastní verzi, která se liší mj. i termínem zavedení snížení korporátních daní z 35% na 20% až od roku 2019, zatímco plán Trumpa a Kongresu zní na rok 2018. Z toho důvodu jsou zřejmě oprávněné obavy, že debata o zákonu bude dlouhá před hlasováním a schválení by nemuselo proběhnout do svátku Thanksgiving Day či do Vánoc. Samozřejmě, že současný růst trhů je spojen s aplikací zákona o daních ve snížené verzi.
Při své návštěvě Asie se Trump předvedl v „plné parádě“ a hájil své heslo „Strong America“ zejména v obchodní sféře a žádná další smlouva nesmí svazovat USA ruce.
Na pondělí nejsou připravena žádná významná data, jen se jedná o státní rozpočet za říjen s očekáváním -58 mld. USD.
Na komoditních trzích se ropa WTI na NYMEX dostala na kurz 56,66 USD za barel a ropa Brent stojí 63,38 USD za barel. Zlato postoupilo o 2,5 USD na cenu 1276,60 USD za barel. Stříbro na COMEX má hodnotu 16,885 USD za trojskou unci.
Na forexu je měnový pár EUR/USD na hranici 1,1641 a vztah USD/JPY je na 113,47.
Indikace otevžení trhů formou US futures vypadá tak, že DJIA je +19 bodů a SP 500 je na +2 bodech.