Úvodní obchodní seance na Wall Street nedopadla pro příznivce burzovních obchodů nijak přívětivě, ačkoliv se na trhu již formuje určitý příznivější sentiment, který by pro dnešek mohl indexy posunout severním směrem.
Nicméně včera na trzích přetrvávala obava z globálního růstu vyvolaná čínskými daty o poklesu vývozu a dovozu a také problém Brexitu bude mít v nadcházejících dnech svoje možná dramatické rozuzlení. Rovněž začala hospodářská sezóna veřejně obchodovatelných firem za 4.Q. 18, kde se očekává zhruba 10% nárůst zisků firem v rámci indexu SP 500.
Hlavní US akciové indexy se tedy dostaly spíše do prodejní vlny a oslabily následujícím způsobem:
Blue chips index Dow Jones Industrial Average skončil na úrovni 23909 bodů s oslabením -0,36%.
Technologicky laděný index Nasdaq Composite zavíral na hranici 6905 bodů, což znamená pokles o -0,94%.
Širší index SP 500 při závěru seance dosáhl hladiny 2582 bodů, čímž index oslabil o -0,53%.
Čínský obchodní přebytek s USA dosáhl na rekordní stav 323,32 mld. USD za rok 2018 a to i přesto, že se obě země snaží vyřešit své obchodní konflikty.
Byla také zahájena nová hospodářská sezóna za 4.Q. 18, když vedoucí role se ujala banka Citigroup (C) s tím, že posílila o cca 4% v návaznosti na lepší zisk než očekávání a nižší příjmy než očekávání trhů. V dalších dnech to budou firmy JP Morgan, Wells Fargo, BlackRock, Goldman Sachs a Netflix.
Politici ukončí 5-ti denní debatu o výhodách a nevýhodách T. May preferované formy Brexitu a to kolem 7 hod. p.m. Parlamentu tak bude dána příležitost hlasovat k návrhům politiků k dodatkům dealu. Nejvíce kontroverzní návrh leží na stole od H. Benn, člena opoziční Labour Party a předsedy výboru pro Brexit, jež navrhl celkové odmítnutí dealu T. May a existenci UK mimo EU. Pokud tento návrh získá majoritní podporu, nebude pro Brexit T. May hlasováno.
Hlasování Parlamentu pro Brexit podle T.May a případné přetvoření jej do formy zákona by mělo proběhnout kolem 10,30 p.m. britského času. Nejvíce je očekáváno, že návrh bude odmítnut, když více než 100 Konzervativců nyní nesouhlasí s podmínkami.
Na komoditních trzích se ropa WTI na NYMEX dostala na kurs 51 USD za barel (+0,95%) a ropa Brent stojí 59,40 USD za barel (+0,6%). Zlato oslabilo o 3,50 USD na kurz 1288 USD za trojskou unci.
Na forexu jsou cross rates EUR/USD na hranici 1,1462 a vztah mezi USD/JPY je na čísle 108,63.
Indikace US futures se nacházejí v plusech, když DJIA je +112 bodů a SP 500 je na +11 bodech.