Americké akcie skončily ve středu v negativních teritoriích, když indexy DJIA a SP 500 zažily největší jednodenní procentní sestup od září t.r. a to zejména v důsledku klesajících cen ropy a dále přetrvávajících obav o určitý pokrok v tvorbě zákona o daních.

To ponechalo investory ve zvýšené míře poněkud stranou zejména rizikových aktiv a s prostředky vyčkávají nebo je umísťují do konzervativnějších produktů.

Tato situace již panuje na trzích několik dnů a růst trhů byl z velké části poněkud pozastaven.

Hlavní US akciové indexy si tak odepsaly na hodnotách tyto procenta:

blue chips index Dow Jones Industrial Average klesl o -0,6% na 23217 bodů, což byl trojciferný sestup o 138 bodů.

Technologický index Nasdaq Composite se zastavil na hladině 6706 bodů, což bylo oslabení o -0,5%.

Širší benchmarkový index SP 500 také klesl a to konkrétně o -0,6% na hodnotu 2564 bodů s tím, že 9 z 11 hlavních sektorů se obchodovalo níže. Nejhůře se dařilo sektoru energií s poklesem -1,2% v návaznosti na stejný pohyb v cenách ropy.

Seance zaznamenala poprvé po 50 burzovních dnech u indexu SP 500 pokles alespoň -0,5%, čímž ukončila nejdelší pozitivní sňůru od roku 1968.

Data od US Energy Information Administration (EIA) ukázala, že domácí zásoby ropy rostly o 1,9 mil. barelů ropy, přičemž byl očekáván spíše pokles o 1 mil. barelů od firmy SP Global Platts. Vyvolává to znak slabší poptávky.

Dá se říci, že hospodářská sezóna za 3.Q. se blíží do závěru a trhy se věnují makrodatům. Oslabení v cenách ropy a skepticismus o schválení daňového zákona má také vliv na sentiment. Nicméně hodnoty indexů zatím zůstávají v dosahu kolem 1,5% od svých historických maxim.

Čtvrteční makrodata budou ve složení úvodní požadavky v nezaměstnanosti Jobless Claims s očekáváním 236 tis., pak Philadelphia FGED Business Outlook Survey s koncensem 25 bodů,

poté importní (oček. 0,4%) a exportní ceny (oček. 0,1%), průmyslová výroba s očekáváním 0,5%, následuje Bloomberg Consumer Comfort Index, pak Housing Market Index s možným číslem 67 bodů, zásoby plynu.

Na komoditních trzích se ropa WTI na NYMEX obchoduje za 55,46 USD za barel (+0,2%), a Brent stojí 62,09 USD za barel. Zlato se nachází na kurzu 1277 USD za trojskou unci.

Na forexu je měnový pár EUR/USD na hranici 1,1788 a vztah USD/JPY je na čísle 113,14.

Indikace US futures jsou plusové, když DJIA je +42 bodů a SP 500 je +6,25 bodů.