Na US akciových trzích se úvodní seance týdne víceméně zdařila, i když indexy zavíraly pod úrovněmi dosaženými v průběhu obchodování na Wall Street a index Nasdaq Composite dokonce spadl do lehkého minusu.

Celý scénář průběhu obchodní aktivity na burzách byl odvozen od revize smlouvy North American Free Trade Agreement, když se USA a Kanadě po složitém vyjednávání podařilo dosáhnout revize a uzavřít nově strukturovanou smlouvu o obchodní výměně. Prezident Trump se na tiskové konferenci k dohodě vyjádřil, že „tento deal je vskutku historický“.

Tento impuls byl rozhodující pro vstup hlavních akciových indexů do obchodování a trhy začaly optimisticky úvod do 4.Q. 18. V závěru se ovšem momentum trhu neudrželo na tak dobrém naladění a závěrečné hodnoty indexů jsou tedy následující:

Blue chips index Dow Jones Industrial Average skončil na úrovni 26651 bodů s přírůstkem +0,73%.

Technologicky laděný index Nasdaq Composite zavíral na hladině 8037 bodů s lehkým oslabením o -0,11%.

Širší index SP 500 si udržel plusový sentiment a zavřel na čísle 2924 bodů, což znamenalo posílení o +0,36%.

Ukončení 3.Q. 18 znamenalo pro indexy toto zhodnocení: DJIA +9%, Nasdaq Composite +7% a SP 500 posílil o +7%.

Investoři se také soustředili na realizaci rozpočtu nové italské vlády, která značně navýšila deficitní cíl pro příští rok a to vytváří potenciální kolizi s pravidly EU.

Ve volatilním vývoji se stále nachází akcie Tesla Inc. (tentokrát +17%) v návaznosti na vypořádání E. Muska s US SEC. Za manipulaci s kursem firmy obdržel pokutu 40 mil. USD a odstoupí z funkce CEO.

Na komoditních trzích se ropa WTI nachází na kurzu 75,68 USD za barel a ropa Brent stojí 85,10 USD za barel. Cena ropy je tak blízko 4 letému maximu. Zlato na COMEX je na ceně 1196 USD za trojskou unci.

Na forexu je měnový pár EUR/USD na hranici 1,1530 a vztah mezi USD/JPY je na čísle 113,73.

Indikace US futures se obrátily do minusových stavů, když DJIA je -92 bodů a SP 500 je na -8,75 bodech.