Na amerických trzích v závěru týdne pokračovalo pozitivní momentum a sentiment investorů přes vysokou valuaci titulů zaznamenal další rekordní přírůstky pro dva ze tří hlavních akciových indexů, jen DJIA zůstal zhruba půl procentního bodu pod svým maximem.

Růst indexů byl také ovlivněn dobrými hospodářskými výsledky probíhajícími za 4.Q. 17, které do určité míry zastínily problém financování vládních výdajů (shutdown).

Jedná se o to, že Kongres ve čtvrtek schválil jednoměsíční zákon na výdaje, které by mohly udržet vládu zafinancovanou do 16. února t.r., ovšem toto opatření nezískalo dostatek podpory v Senátu. Stávající prozatímní financování, které bylo schváleno v prosinci, vypršelo v sobotu.

Zatímco problém shutdownu vlády zřejmě nebude mít nějaký zásadní dopad do míry ekonomického růstu, může ovšem působit jako element nejistoty na trhu. Tento akciový trh je obchodován na bezprecedentních úrovních a trhy neviděly ani nějaký mírný pokles za období více než roku.

Konec obchodního týdne tedy zastihl indexy na těchto hladinách:

Blue chips index Dow Jones Industrial Average končil na 26071 bodech, tj. +0,2%, když de facto celý obchodní den strávil spíše v červených číslech. Skončil zhruba půl procentního bodu pod vrcholem.

Technologický index Nasdaq Composite přidal 0,6% na rekordní úroveň 7336 bodů a stejně tak se vydařil s rekordem závěr indexu SP 500 s číslem 2810 bodů (+0,4%).

Týdenní výkonnost indexů ke následující: DJIA 1%, Nasdaq Composite % a SP 500 0,9%. Index SP 500 nezažil pokles v řádu kolem 5% již 395 seancí za sebou.

Pondělní obchodování má k dispozici makroúdaj v podobě Chicago FED National Activity Index s konsensem 0,25 bodů.

Na komoditních trzích se ropa WTI na NYMEX dostala na kurz 63,63 USD za barel a ropa Brent je na ceně 68,93 USD za barel. Zlato na COMEX je na hladině 1330,80 USD za trojskou unci.

Na forexu je měnový pár EUR/USD na hranici 1,2242 a vztah USD/JPY je na hranici 110,85.

Indikace US futures jsou zatím minusové, když DJIA je -45 bodů a SP 500 -3,25 bodů.