Čtvrteční obchodní den na Wall Street vypadal zpočátku hodně divoce, neboť v jednu chvíli byl např. DJIA v minusu více než 700 bodů v důsledku negativního dopadu do obchodních vztahů USA s Čínou události zatčení finanční ředitelky čínské technologické firmy Huawei Technologies kanadskými úřady na žádost amerických autorit. Důvodem má být porušování sankcí proti Iránu.
Celý tento scénář nadále prohlubuje nedůvěru v to, že odložení tarifů o 90 dnů na jednání G20 nebude využito pro nějaké výsledné jednání obou stran USA vs. Čína a celní tarify budou nadále hlavním problémem sentimentu na trzích pro investory.
Nicméně v druhé polovině obchodní seance došlo ke značnému stáhnutí ztrát indexů a to poté co Wall Street Journal reportoval, že FED zvažuje určitou pauzu ve zvyšování úrokových sazeb po posledním zdvihu v prosinci t.r. o 0,25 bp. na hladinu 2,50% v rámci FED Funds či overnight banking rate. To umožnilo také obrat indexů do příznivějších čísel.
Hlavní US akciové indexy si tak zakončily své obchodování na těchto stavech:
Blue chips index Dow Jones Industrial Average skončil na úrovni 24947 bodů, tj. oslabení o -0,32%.
Technologický index Nasdaq Composite jako jediný index dokázal posílit na hladinu 7188 bodů, což byl přírůstek o +0,42%.
Širší index SP 500 zavíral na hodnotě 2695 bodů s tím, že se jednalo o korekci o -0,15%.
Tím se hlavní indexy v případě DJIA a SP 500 vrátily zpět do pozitivního čísla za rok 2018, zatímco Nasdaq již posílil za rok 2018 o +4,1%.
Dnes také končí dvoudenní jednání zemí OPEC ve Vídni s tím, že Saúdská Arábie navrhla nižší než očekávaný pokles těžební produkce ropy, ale dodala, že zatím nebylo dohodnuto nic, co se týče produkčního poklesu.
Páteční makrodata opět ukáží stav trhu práce v USA, když budou reportovány údaje Nonfarm Payrolls (počet nových pracovních míst v nezemědělském sektoru) s oček. 200 tis., dále celková nezaměstnanost s číslem 3,7%, Michiganský spotřebitelský sentiment s oček. 97,1 bodů, velkoobchodní zásoby s číslem 0,7%, Baker-Hughes Oil Rig Count o počtu ropných zařízení v provozu, spotřebitelské úvěry v USA.
Na komoditních trzích se ropa WTI na NYMEX dostala na kurz 51,05 USD za barel (-0,8%) a Brent stojí 59,66 USD za barel (-0,7%). Zlato na COMEX má cenu 1246 USD za trojskou unci.
Na forexu jsou cross rates EUR/USD na hranici 1,1372 a vztah mezi USD/JPY je na čísle 112,79.
Indikace futures na otevření trhů disponují minusovými stavy, neboť DJIA je -166 bodů a SP 500 je -17,75 bodů.