průmysl, továrna, kouř

Spojené státy mohou počínaje dnešním dnem zahájit proceduru odstoupení od pařížské klimatické dohody z roku 2015, v níž se téměř dvě stovky států zavázaly ke snižování emise skleníkových plynů. Smlouvu, která vstoupila v platnost 4. listopadu 2016, mohou signatáři vypovědět nejdřív po třech letech. Proces odstoupení pak trvá zhruba rok, a oficiální by se tak americká výpověď stala zřejmě až po prezidentských volbách v listopadu 2020.

Právě harmonogram regulující vypovězení smlouvy dává naději jejím zastáncům, upozornila dnes agentura AP. Pokud nynější prezident Donald Trump příští rok mandát neobhájí, bude mít jeho nástupce 30 dnů na to, aby výpověď odvolal. Statistiky označují USA za druhého největšího znečišťovatele ovzduší po Číně.

Pařížská dohoda si za hlavní cíl klade udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně, což by snížilo riziko a dopady klimatických změn. Signatáři dohody se zavázali, že proto dále výrazně omezí ve svých zemích emise, především oxidu uhličitého.

Spojené státy se v dohodě zavázaly snížit emise oxidu uhlíku do roku 2025 o 26 až 28 procent ve srovnání s úrovní v roce 2005. Evropská unie chce snížit emise do roku 2030 o 40 procent z úrovně roku 1990, což je ve srovnání s USA větší závazek.

Trump oznámil záměr vypovědět pařížskou dohodu už po své inauguraci v roce 2017, protože smlouva je podle něj jednostranná a poškozuje americkou ekonomiku. Dohoda by stála Američany biliony dolarů, zrušila pracovní místa a brzdila ropný, plynárenský, uhelný a zpracovatelský průmysl, tvrdí Bílý dům.

Podle ekologů rozhodnutí americké vlády poškodí životní prostředí, ale zároveň i americkou prestiž. „Nejde jen o hospodářské ztráty, trestem bude ztráta dobré pověsti a diskreditace amerického vedení,“ řekl AP ekonom Massachusettského technologického institutu (MIT) Jake Jacoby.

Zdroj: ČTK