Akcie BABA se mohou zdát být levné, jaká je však pravděpodobnost jejich rychlému návratu?

Ačkoli v předešlých letech, za doby prezidentování Donalda Trumpa, došlo k rozvrácení vztahů mezi Čínou a USA, prezident Biden pracuje na obnovení vazeb s Čínou a dle analytiků InvestorPlace je malá šance, že by byla Alibaba vyřazena z burzy v New Yorku. Alibaba se hlavně ani nezdá být politicky rozporuplná a vyřazení by mohlo být nákladné.

Alibaba aktuálně čelí vysokým pokutám přesahující 975 milionů dolarů kvůli údajným protisoutěžním obviněním. Mezi neférové taktiky patří například to, že se obchodníci museli rozhodnout buď pro platformu společnosti Alibaba nebo JD.com. Co situaci ztěžuje je fakt, že se zakladatel Alibaby Jack Ma dostal do potíží s čínskou vládou. Zkritizoval totiž její systém a i přesto, že Alibaba byla dříve čínskou vládou preferována, zdá se, že to už je jen pouhou minulostí.

Tato nelehká situace však nahrává do karet konkurentům, mezi které patří například již zmiňovaná společnost JD.com či Pinduoduo jejichž tržní kapitalizace činí 132 miliard a 175 miliard USD. Tržní kapitalizace Alibaby se aktuálně pohybuje okolo 630 miliard USD. Ve 4. čtvrtletí roku 2020 však došlo k poklesu o 165 miliard USD.

Ačkoli společnost vydělala v roce 2020 72 miliard USD a analytici věří, že příjmy porostou i letos, investice do akcií této společnosti nemusí být výdělečné.