Venezuela, která čelí americkým sankcím, je teď nucena dovážet paliva z Ruska a z Evropy.
Mexiko/Moskva/Londýn 21. února (ČTK) – Venezuela, která čelí americkým sankcím, je teď nucena dovážet paliva z Ruska a z Evropy. Účet za dovoz ale prudce narůstá a s Caracasem je ochotna obchodovat jen hrstka firem, které se domnívají, že zvýšené riziko se jim vyplatí. S odkazem na zdroje z odvětví to dnes uvedla agentura Reuters.
Venezuela je sice producentem a vývozcem ropy, její rafinerie jsou ale dlouhodobě ve špatném stavu. Země přitom paliva potřebuje jak pro čerpací stanice, tak například pro elektrárny.
Spojené státy koncem ledna vyhlásily sankce vůči venezuelské státní ropné společnosti PDVSA, z jejíchž zisků má prospěch vláda prezidenta Nicoláse Madura, kterého Washington jako vůdce země neuznává.
Ropné produkty do Venezuely dodává nyní hlavně ruská státní ropná společnost Rosněfť, španělský Repsol, obchodní firmy Vitol a Trafigura a také indická společnost Reliance Industries.
„Ceny, které nám účtují, jsou děsivé,“ uvedl představitel PDVSA obeznámený s posledním vývojem. Velké přirážky jsou z části výsledkem skutečnosti, že jednotlivé dodávky procházejí několika subjekty, než se dostanou do venezuelských přístavů, a jsou překládány z lodi na loď. Majitelé plavidel nyní za barel převážený do Venezuely požadují až 50 centů (přes 11 Kč), zatímco před uvalením sankcí účtovali 15 až 20 centů.
V loňském roce Venezuela dovážela většinu produktů ze Spojených států, kde jejími hlavními dodavateli byla tamní pobočka PDVSA Citgo Petroleum a americká divize indické Reliance.
V prosinci PDVSA dovážela téměř 300.000 barelů ropy denně, od konce ledna se ale dovoz benzinu, motorové nafty a dalších paliv podle údajů společnosti Refinitiv Eikon snížil na 140.000 barelů denně. Venezuelské rafinerie fungují pouze na třetinu své kapacity, která činí 1,3 milionu barelů denně.