inflace

Praha 21. listopadu (ČTK) – Statistici od roku 2020 přesněji změří jak se změnily ceny, zatím zejména potravin. Český statistický úřad (ČSÚ) totiž začne využívat pro výpočet inflace data přímo z pokladních systémů obchodních řetězců. Zapojit by se mělo asi 20 největších obchodních řetězců. Od příštího roku budou již zahrnuty do výpočtu údaje od obchodů Albert a části prodejen COOP. Novinářům to dnes řekli zástupci ČSÚ, ČNB a obchodníků.
Později chtějí statistici získávat údaje mj. od hobbymarketů, lékáren, obchodů s oděvy a dalších obchodníků. V současnosti je tento způsob získávání dat běžný například ve Švýcarsku, Belgii, Lucembursku, Dánsku či ve Slovinsku.
„Smyslem je vylepšit kvalitu našich odhadů (inflace) a ušetřit náklady jak pro ČSÚ tak pro obchodníky,“ uvedl místopředseda ČSÚ Jaroslav Sixta.
Tzv. scanner data, která budou přenášena od obchodníka dvakrát měsíčně, budou sloužit k modernizaci výpočtu inflace a statistik obchodu, tedy výhradně pro statistické účely. Nebudou dále poskytována dalším orgánům státní správy. Údaje obsahují objemy prodaného zboží a objemy tržeb v jednotlivých třídách produktů. Výpočet inflace se tak více přiblíží realitě. Dosud se data o vývoji cen získávala pomocí tazatelů přímo v prodejnách.
Podle předsedy Asociace českého tradičního obchodu Zdeňka Juračky scanner data mohou obchodníci využít k plánování nákupů nebo zpětné kontrole prodeje.
Klíčovým uživatelem dat o inflaci je Česká národní banka. „My to vnímáme jako významnou inovaci. Scanner data mají potenciál významně zvýšit přesnost a vypovídací schopnost statistických dat a tím pádem zvýšit důvěryhodnost publikovaných dat o spotřebitelských cenách což současně posiluje důvěryhodnost mandátu ČNB v oblasti měnové politiky, kterým je udržování cenové stability,“ dodal náměstek ředitele sekce měnové ČNB Petr Král.