Půjčky

Česká národní banka (ČNB) udělila pokutu tři miliony korun poskytovateli spotřebitelských úvěrů Fair Credit Czech. Společnost podle banky v minulosti zanedbávala zkoumání finanční situace lidí, kterým půjčuje. Vyplývá to z dokumentů na internetových stránkách ČNB. Na udělení pokuty dnes upozornily deník E15 a server Seznam Zprávy. Fair Credit Czech pokutu respektuje.

„Pokuta byla udělena na základě kontroly, která proběhla v roce 2020. Závěry kontroly plně respektujeme a vzhledem k uplynulé době, která proběhla od jejího provedení, jsme již přijali nápravná opatření,“ sdělil Seznam Zprávám jednatel Fair Credit Czech Jan Vondruška. Dodal, že sankci považuje za přiměřenou vzhledem k obvyklé výši sankcí, které ČNB v segmentu nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů ukládá.

Pokuta se týká mimo jiné úvěrových programů Fair Creditu, které firma během prvního pandemického roku nabízela pod názvem Fajn půjčka či Tetička. Poskytovatelé spotřebitelských úvěrů mají ze zákona povinnost zkoumat, zda je člověk žádající o půjčku schopný peníze splácet. Úvěr mohou poskytnout jen tehdy, pokud o finanční kondici žadatele nejsou pochyby.

„Ve všech případech ze vzorku 30 smluv o spotřebitelském úvěru týkajících se produktu Fajn půjčka nevyhodnocoval (Fair Credit Czech) udržitelnost příjmu žadatele po celou dobu předpokládaného trvání smluvního vztahu,“ uvedla ČNB ve zveřejněném rozhodnutí.

E15 připomíná, že pro firmy z někdejší skupiny Fair Credit to není pokutová premiéra. Už v roce 2019 firma Fair Credit International narazila kvůli prodeji emise svých dluhopisů, ke které nevypracovala prospekt. Regulátor ji tehdy potrestal desetimilionovou pokutou.

Loni na podzim se Fair Credit Czech vyčlenil z dřívější domovské skupiny Fair Credit byznysmena Martina Nejedlého. Novým majitelem stoprocentního podílu ve Fair Credit Czech se stala brněnská firma Ekonprofi podnikatele Michala Štronera. Firma Ekonprofi se zabývá byznysem s pohledávkami.

Zdroj: ČTK