Bankovní rada České národní banky dnes projedná nastavení základní úrokové sazby. Od loňského června činí sedm procent, je to nejvyšší úroveň od roku 1999.

Jaký je názor ekonoma Víta Hradila?

Inflační data jsou momentálně v souladu s poslední prognózou centrální banky a nezavdávají tudíž důvod ke změně jejího postoje. Česká koruna navzdory nedávným turbulencím zůstává relativně silná a pomáhá inflaci dále tlumit,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.

Víceguvernérka ČNB odmítá debatu o úrokových sazbách

Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová minulý týden agentuře Bloomberg řekla, že odmítá jakoukoli debatu o snižování sazeb, dokud nebude inflace pod deseti procenty. V únoru činila 16,7 procenta, prognóza ČNB očekává její pokles do jednociferné oblasti ve druhé polovině. Zvýšení sazeb by Zamrazilová zvážila, pokud by viděla riziko vzniku mzdově-inflační spirály.

Dnešní jednání o úrokových sazbách ukáže také na nové rozložení sil v bankovní radě poté, co do ní v únoru nastoupili Jan Procházka a Jan Kubíček. Hradil předpokládá, že se oba připojí k zastáncům stability sazeb, kteří by tak posílili svou většinu. Podle Hradila zůstane v sedmičlenné radě jen jeden stoupenec růstu sazeb, člen rady Tomáš Holub.

Zdroj: ČNB