inflace

Opětovný nárůst

Meziroční míra inflace v Británii se v únoru překvapivě zvýšila a dostala se na 10,4 procenta, v lednu činila 10,1 procenta. K jejímu růstu přispěly zejména vyšší ceny potravin a zdražení nápojů v hospodách a restauracích, oznámil dnes britský statistický úřad. Inflace tak vykázala nárůst poprvé za čtyři měsíce. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali pokles, a to na 9,9 procenta.

Zpráva o překvapivém nárůstu inflace přichází den před zasedáním britské centrální banky. Na předchozích deseti zasedáních Bank of England ve snaze dostat inflaci pod kontrolu úrokové sazby zvyšovala. Nyní by však podle části investorů mohla zvyšování úroků přerušit v důsledku problémů v globálním bankovním sektoru.

Vyjádření ministra financí

Podle britského ministra financí Jeremyho Hunta dnešní údaje ukazují, že předpokládaný pokles inflace nelze pokládat za zaručený. „Pokles inflace není nevyhnutelný, takže se musíme držet plánu, aby v letošním roce klesla na polovinu,“ prohlásil ministr. V úterý označil více než desetiprocentní inflaci za „nebezpečně vysokou“.

Statistický úřad oznámil, že největším faktorem, který stojí za únorovým nárůstem inflace, byl konec lednových akcí na nápoje v hospodách a restauracích. Významnou roli sehrál i nedostatek surovin pro přípravu salátů.

zdroj:ČTK

1 komentář

  1. […] práce dostatečně silně uvolňují ruce Fedu, který může svou pozornost vrhnout na boj s inflací prostřednictvím zvedání sazeb. Pokud by nepřišly problémy na bankovním trhu, sazby by dnes […]

Comments are closed.