Následovaly pády tří bank v USA a korunu tomu zasadilo dění na švýcarském bankovním trhu. Očekávání prudšího utažení měnových podmínek opadlo a ve hře byla dokonce možnost, že by si Fed dal ve zvedání sazeb pauzu a ty by tak stagnovaly.

Střední cesta

Následovaly pády tří bank v USA a korunu tomu zasadilo dění na švýcarském bankovním trhu. Očekávání prudšího utažení měnových podmínek opadlo a ve hře byla dokonce možnost, že by si Fed dal ve zvedání sazeb pauzu a ty by tak stagnovaly. Američtí centrální bankéři nakonec zvedli sazbu o 25 bodů, což představuje pomyslnou střední cestu. 

Dlouhodobě velmi dobrá čísla z amerického trhu práce dostatečně silně uvolňují ruce Fedu, který může svou pozornost vrhnout na boj s inflací prostřednictvím zvedání sazeb. Pokud by nepřišly problémy na bankovním trhu, sazby by dnes šly nahoru nejspíš o 50 bodů. To se však nestalo a dnešní rozhodnutí můžeme číst jako opatrné našlapování po pádu bank. 

Kontinuální pokles

Od poloviny dubna, kdy dolar kulminoval a dosáhl na hranici 22,80 USDCZK, prakticky kontinuálně padá a dnes klesl pod hranici 21,90 korun za dolar. 

Další směřování sazeb na dolaru je s otazníkem. Pravděpodobně jsme se významně přiblížili maximu a do konce roku se dočkáme už jen jednoho zvýšení o 25b. Následovat by mělo postupné uvolnění měnových podmínek s tím, jak se bude snižovat tempo spotřebitelské inflace.