energie

Projekty komplexních energetických úspor firmy ENESA ze skupiny ČEZ Esco ušetřily loni klientům za energie 304 milionů Kč, meziročně o pětinu více. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Firma je lídrem odvětví v ČR, podle mluvčího zaujímá 60 procent trhu. Úspory zvýraznily i loňské vysoké ceny energií. Takzvané energetické služby se zárukou (EPC) klientům smluvně garantují, že jejich dodavatel úspor dosáhne, jinak musí rozdílovou částku sám doplatit.

ENESA loni provozovala celkem 32 projektů úspor, většinu ve veřejné správě. Loňská úspora za elektřinu, plyn, vodu a teplo byla v cenách referenčních let projektů 227 milionů Kč, při přepočtu na loňské vysoké ceny činila 304 milionů Kč. „Potenciál úspor ve veřejných budovách je ale mnohem vyšší – odhadujeme ho až na 20 miliard korun ročně,“ uvedl šéf ČEZ Esco Kamil Čermák.

Loni firma realizovala pět velkých nových projektů za téměř miliardu Kč. Jde o projekty pro Fakultní Thomayerovu nemocnici a Nemocnici Na Homolce v Praze a Oblastní nemocnici Mladá Boleslav. Od letoška by měli šetřit formou EPC i v pankrácké věznici a v 17 objektech městské části Praha 7.

Největší roční úspory energie loni dosáhlo podle firmy Kongresové centrum Praha. Projekt má od začátku garantovanou úsporu minimálně 24 milionů Kč ročně. „Loňský rok byl přesný opak covidového provozu. Na začátku války byly v našich prostorách odbaveny statisíce uprchlíků z Ukrajiny, pak přišlo předsednictví EU, kdy se u nás konaly nejvýznamnější akce. Spotřeba energií byla enormní. I přesto jsme loni ušetřili o celou čtvrtinu více než máme garantováno,“ uvedla generální ředitelka Kongresového centra Praha Lenka Žlebková. Loni na projekt EPC centrum navázalo výstavbou největší fotovoltaické elektrárny. Spotřeba energie tak má klesnout o dalších pět milionů korun korun ročně.

Velký zájem krajů a příspěvkových organizací

Nejčastějšími zákazníky EPC projektů jsou podle ČEZ města, kraje a jejich příspěvkové organizace. Loni se projektů zúčastnilo 11 měst nebo městských částí. „Po prvních úspěšných projektech na městských objektech plánujeme rozšířit model EPC i na další městské energetické náročné nemovitosti a provozy, jako jsou další historické objekty, sportoviště, ale i školská zařízení,“ uvedl předseda výboru pro energetiku zastupitelstva hlavního města Prahy Jan Chabr (TOP 09).

Může za to modernizace?

Velký potenciál úspor je podle ČEZ také v průmyslu, jedním z takových projektů je například modernizace osvětlení ve Vojenských opravárenských závodech. Bez modernizace by podle ČEZ byla při loňských cena její spotřeba energie o 23 milionů Kč vyšší.

Celkově dosáhly projekty EPC podle ENESA úspory nad rámec smluv ve výši 27 milionů korun, což je zhruba o 13 procent více, než se plánovalo.

ČEZ Esco je dceřiná firma ČEZ. Zaměřuje se na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce.

zdroj: ČTK