Investování je tématem, které je v dnešní době skloňováno všemi možnými způsoby. Lidé, kteří jsou si vědomi externích vlivů, jež působí na jejich finance a častokrát na ně mají dopad, především v negativním směru, investování využívají jako ochranu a formu zhodnocení svých financí.

Investice z pohledu studenta: Vojtěch, obor fyzioterapie (Univerzita Karlova)

Co pro tebe osobně znamená pojem investice/investování?

Je to pro mě vidina zhodnocení mých peněz. Představuji si pod tím, v případě že se to bude vyvíjet dobře a trh půjde směrem, který se předpokládá, finanční svobodu. Když ne úplnou, tak alespoň částečnou.

Investuješ ty sám do něčeho?

Ano, investuji.

A do čeho přesně investuješ a jak dlouho?

Investuju už rok a půl prostřednictvím aplikace Portu, kde mám své portfolio částečně složené z akcií a částečně z dluhopisů. Přestože si ale momentálně mohu dovolit investovat pouze malé částky, snažím se dodržovat pravidelný měsíční rytmus, kdy posílám obnos peněz na svůj účet v rámci platformy. Do budoucna, až dosáhnu potenciálně vyššího příjmu, bych rád velikost své investice zvýšil.

Proč investuješ?

Na základě série několika podcastů, primárně s Radovanem Vávrou, kde jsem se dozvěděl o tom, jaký je vlastně princip penzijního připojištění, jak fungují spořící účty a jaká je například inflace, mi s ohledem na aktuální dobu došlo, že tohle všechno určitě není cesta, jak udržet své finance ve zdravé kondici.

Naopak bych rád, aby docházelo ke zhodnocování mých peněz. Proto jsem si začal další informace hledat já sám na internetu a následně jsem jednal a založil si účet na Portu. Mým hlavním důvodem je tedy zhodnocení peněz. 

Čtěte také: Šest způsobů investování do nemovitostí

Co je podle tebe nejlepší investicí?

Ze svého aktuálního pohledu mě nejvíce láká investovat do nemovitostí, ale uvědomuji si, že to určitě není jednoduché. Proto přestože mě tento směr láká nejvíc, řekl bych, že z dlouhodobého hlediska jsou nejlepší investicí akciová portfolia.

Investice do nemovitostí jako jedna z možností.

Investice z pohledu studentky: Veronika, architektura (ČVUT)

Co pro tebe osobně znamená pojem investice/investování?

Investice pro mě osobně znamená dát peníze, mé úspory, které mám na účtě někam, kde nabydou na své hodnotě.

Investuješ ty sama do něčeho?

Aktuálně ne.

A plánuješ nebo přemýšlíš nad nějakou formou investice?

Teď momentálně v hlavě nemám přesný plán, co a kam bych ráda dala vydělávat. Každopádně kdybych měla někdy v budoucnu dostatečné množství prostředků, ráda bych investovala do nemovitostí a akcií.

Až se v budoucnu rozhodněš investovat, co z tvého aktuálního pohledu bude tím hlavním důvodem?

Tak hlavní důvod je jednoduchý. Nechci, aby moje úspory ztrácely na hodnotě.

Co je podle tebe nejlepší investicí?

Za mě je asi nejlepší investice do nemovitostí. Ale uvědomuji si, že můj názor může být do určité míry ovlivněn oborem, který studuji a kterým se aktuálně denně obklopuji v rámci své práce.

Investice z pohledu studentky: Anna, obor řízení lidských zdrojů (ŠAVŠ)

Co pro tebe osobně znamená pojem investice/investování?

Z aktuálního pohledu, kdy je hodnota inflace opravdu vysoká, to pro mě znamená, že si teď momentálně uberu ze svého blaha, které bych teoreticky mohla mít, proto, abych se v budoucnu mohla mít lépe. 

Dalo by se říct, že je to pro mě osobně i určitá pojistka. Aktuálně se mám dobře a všechny vydělané peníze nutně nepotřebuji, tak si vytvořím „polštář“, abych, kdyby se třeba něco přihodilo, nebo jsem potřebovala určitý obnos peněz například na koupi bytu, byla schopná vše zaplatit.

Investuješ ty sama do něčeho?

Je to tak, investuji.

A do čeho přesně investuješ a jak dlouho?

Já sama investuji do akcií, konkrétně do jistějších typů, jako je například Tesla, Nio, Meta a pár dalších. U akcií se snažím řídit radou, když to chceš prodat, tak nakupuj, která mi většinou opravdu vychází. Také si pohrávám s myšlenkou dalších investic, ale z mého aktuálního finančního pohledu si to nemohu dovolit. 

Abych odpověděla ještě na dobu, v rámci které investuji, tak momentálně to bude necelý rok, ale nejedná se o konzistentní investování, někdy mi to vyjde, že několik měsíců po sobě posílám určitou částku, ale jindy nepošlu nic nebo jen menší obnos. Musím ale říct, že když člověk investuje pravidelně, tak to vlastně pro něj neznamená žádné omezení, jelikož si ani neuvědomuje, že mu určitá část peněz schází. 

Proč investuješ?

Jak už jsem zmiňovala, nechci, aby mi peníze ležely na účtě a hlavně aby neztrácely na hodnotě. Přijde mi, že je to aktuálně jedna z mála forem, jak se dá zbohatnout. Investování v nízkém věku dává člověku možnost si v budoucnu rozjet například vlastní business, nebo nakoupit hodnotnější investice, jako je třeba nemovitost, a tím si zajistit pasivní příjem. 

Co je podle tebe nejlepší investicí?

Upřímně si myslím, že nejlepší investicí je vzdělání, což může znít jako velmi triviální odpověď, ale je tak. Ve 22 letech je z mého pohledu, pokud si to jedinec může dovolit, nejlepší zaplatit si školu, nebo obecně vzdělání, které člověku v budoucnu může pomoct vyniknout na trhu práce, nebo ho může posunout někam, kde by jednou chtěl být. Taková investice se jednoduše mnohonásobně vrátí.

Investice do vzdělání se mnohonásobně vrátí v budoucnu.

Investice z pohledu studenta: Jakub, management v kreativním průmyslu (VŠKK)

Co pro tebe osobně znamená pojem investice/investování?

Znamená to pro mě proces, který má začátek, jinými slovy že do toho musím nejprve něco vložit a po nějakém časovém úseku, který může být delší, nebo kratší, se mi vrátí cosi s přidanou hodnotou. Současně se mi ale může vrátit něco, co nebude v té konkrétní podobě, kterou jsem já sám vložil a zároveň to může být užitečné do budoucna, to znamená například investice do vzdělání. Vložím sice nějaké peníze, které se mi v podstatě nevrátí, ale získám tím například vyšší znalost, díky které si v budoucnu budu moct vydělávat více, tedy si zpětně zaplatím i to dané vzdělání. 

Současně ale vnímám, že investice je spojená s rizikem, které se já osobně snažím v rámci svého investování co nejvíce minimalizovat tak, abych měl co největší pravděpodobnost, že se mi to vrátí zpět. 

Nepřehlédněte: Broker Tradematics umožňuje svým klientům dostat se na nejlikvidnější a největší světové trhy

Investuješ ty sám do něčeho?

Ano, investuji.

A do čeho přesně investuješ a jak dlouho?

Investuji sám do sebe, především do svého businessu. Nakupuji například různé programy nebo dávám peníze zpět do podnikání, tedy to, co vydělám, investuji například do vybavení nebo školení, které mi mohou zajistit určité zdokonalení či vyšší odbornost. Co se týče investic jako takových, tak investuji do stříbra, zlata a kryptoměn, konkrétně do bitcoinu.

Chvíli jsem využíval i platformu Portu, ke které bych se v budoucnu rád vrátil, ale momentálně jsem všechny investice vložil do jedno svého projektu. Za mě jde o skvělou českou věc, kde člověk investuje do investičních fondů, které mu samotná platforma nabízí na základě rizikových indexů. 

Pro investování do zlata, stříbra a kryptoměn využívám službu Golden Gate, která má za mě osobně super benefity. Jednou z výhod je například to, že jde o obchodníka, který jako jediný v Česku vlastní reálný bitcoin, takže člověk nekupuje pouze jeho akcie, což nabízí například platforma Revolut. 

Začal jsem investovat asi před 3 lety a od té doby se snažím své investice rozdělovat, tedy nesázím pouze na jedinou kartu. Člověk tím z mého pohledu minimalizuje možnou ztrátu, která by teoreticky mohla nastat.

Proč investuješ?

Investuji proto, protože vidím, že to má smysl a vyplatí se to. Sice si člověk v určitém směru odepírá, ale z dlouhodobého hlediska je super vidět, jak se investice zhodnocují. Tím hlavním důvodem, proč jsem se rozhodl investovat, je, že chci mít své peníze chráněné od vnějších vlivů, jako je například inflace.

Co je podle tebe nejlepší investicí?

To je dobrá otázka. Myslím, že už jsem na ni částečně odpověděl na začátku. Já si osobně myslím, že nejlepší je investice do vzdělání a  rozvoje sám sebe. 

Z pohledu zhodnocení peněz, je, čistě z mého osobního pohledu, nejlepší investovat do nemovitostí a dlouhodobých  pronájmů, kde si myslím, že se peníze uchovávají nejlépe. Člověk tím získá stabilní pasivní příjem v podobě nájemného, a když se mu podaří získat byt například v Praze nebo Brně, kde je velká poptávka, tak má vyhráno.

Investování jako pasivní příjem.

Investice z pohledu studentky: Pavlína, česko-německá studia (Univerzita Karlova)

Co pro tebe osobně znamená pojem investice/investování?

Investování pro mě osobně znamená, že do něčeho vložím určitou hodnotou, naději nebo obnos financí. Samotná forma vkladu se může týkat, dle mého názoru, energie, času nebo po finanční stránce peněz, kdy na základě mé iniciativy, kterou někam vložím, očekávám určitý zisk, nejen finanční. Myslím tím třeba situace, kdy vkládám čas například do lidí kolem sebe a v momentu, kdy budu potřebovat já jejich čas, tak tu pro mě budou a věnují mi ho. Investicí, která není finančního charakteru a která mi v budoucnu zajistí určitý zisk, je i škola. 

Čtěte také: O výzvách a úspěších ve světě investic

Investuješ ty sama do něčeho?

Já osobně teď momentálně do ničeho neinvestuji. Asi jsem zatím neměla přístup k tak vysokému kapitálu, ze kterého bych měla možnost odebrat dostatečně velkou část, která by se vyplatila investovat. Mám navíc pocit, že se zatím v tomto tématu dostatečně neorientuji, proto by se možná dalo říct, že mi lehce ujel vlak, ale spíš si myslím, že ještě nebyl ten správný čas. Upřímně to teď spíš vnímám tak, že k investování dojdu přirozeně, například až budu mít stabilní příjem, tak potřeba se v tomto tématu více orientovat jednoduše přijde organicky.

A plánuješ nebo přemýšlíš nad nějakou formou investice?

Jak jsem již zmínila, nemám až tak velký přehled v tomto tématu, proto nejsem momentálně schopná říct, do čeho bych chtěla investovat. Ale jako takový odrazový můstek, až budu moct pracovat s určitým stabilním příjmem, vidím investici do akcií.

Až se v budoucnu rozhodneš investovat, co z tvého aktuálního pohledu bude tím hlavním důvodem?

Jednoznačně zisk a výhoda do budoucího života. 

Co je podle tebe nejlepší investicí?

Aktuálně mají mé investice spíše časový charakter, proto pokud bych to měla brát z momentálního hlediska, tak je to čas, který věnuji škole, práci a lidem, které kolem sebe mám. 

Po finanční stránce se mi jako nejlepší investicí jeví koupě bytu, domu nebo pozemku. Je to stabilní, míra rizika je menší než například u kryptoměn a celkově to na mě působí jako důvěryhodná a výdělečná forma investice.

Autorka: Patricie Janů