Podmínky dosažení takzvané klimatické neutrality jsou nejočekávanějším tématem summitu Evropské unie, který dnes odpoledne začíná v Bruselu. Prezidenti a premiéři 27 zemí se podle představ nového předsedy Evropské rady Charlese Michela mají zavázat, že EU do poloviny století bude schopna kompenzovat všechny emise skleníkových plynů. Kvůli rozdílným požadavkům některých států však může jednání zkrachovat.
Klimatická neutralita je klíčovým cílem takzvané Evropské zelené dohody, která by podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové měla v příštích desetiletích zcela změnit evropskou ekonomiku i způsob života. Některé státy však chtějí záruky, že nebude mít negativní dopad na životní úroveň jejich obyvatel a že jejich hospodářství přechod k zelené energii zvládne.
Český premiér Andrej Babiš požaduje, aby usnesení summitu označilo jadernou energii za čistý zdroj, který by díky tomu měl v budoucnu nárok na zelené investice. Podobně se k věci staví i Maďarsko a Polsko. Všechny tři státy navíc usilují o to, aby text obsahoval co nejkonkrétnější zmínky o pomoci pro regiony závislé na fosilních palivech.
Proti jádru se naopak staví Rakousko či Lucembursko, které hrozí bojkotem závěrů summitu, pokud by obsahovaly Českem prosazovanou zmínku. Diplomaté očekávají velmi dlouhé jednání a jsou přesvědčeni, že Michel se bude ze všech sil snažit předejít tomu, aby jeho první summit skončil neúspěchem.
Lídři proberou i víceletý rozpočet
Na klimatická vyjednávání naváže večer úzce související téma víceletého rozpočtu na období 2021 až 2027. Lídři unijních zemí budou probírat návrh připravený finským předsednictvím EU, který sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Zatímco státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny poklesem peněz pro strukturální fondy, západoevropské země namítají, že by se měl celkový objem rozpočtu i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit.
Prezidenti a premiéři by měli přednést své názory na připravený návrh a pověřit Michela, aby vedl v příštích měsících další vyjednávání. Podle diplomatů by mohl zřejmě během února svolat mimořádný summit pouze k rozpočtu.
Třetím tématem, které dnešní schůzku národních vůdců odpoledne otevře, bude příprava rámce dlouhodobé debaty o změně fungování unijních institucí. Ta by měla proběhnout za účasti občanů v příštích třech letech a řešit mimo jiné množnou změnu způsobu voleb do Evropského parlamentu.
Zdroj: ČTK
[…] na 25 eur k 1. lednu 2021. Informovala o tom agentura DPA. Obě strany se na upraveném balíčku opatření proti klimatickým změnám dohodly po dlouhých jednáních. V pátek tak může opatření […]
[…] automobilka Volkswagen dostala v Austrálii rekordní pokutu. Za skandál kolem falšování emisí zaplatí 125 milionů australských dolarů (téměř dvě miliardy Kč). O rozhodnutí soudu dnes […]
[…] a z něho vyplývající doporučení ohledně snižování emisí skleníkových plynů, ani naše povinnosti vyplývající z pařížské klimatické dohody či nedávno přijatý závazek České republiky […]
[…] už vnímají změny klimatu jako naléhavé, především kvůli tomu, jak moc sucho zasáhlo českou krajinu,“ uvedl […]