Zahraniční obchod ČR skončil v červenci schodkem 5,9 miliardy korun, meziročně byl o 16,6 miliardy Kč menší.

Zahraniční obchod ČR skončil v červenci schodkem 5,9 miliardy korun, meziročně byl o 16,6 miliardy Kč menší. Letos je to první záporná bilance, naposledy byl zahraniční obchod v deficitu loni v prosinci. Nepříznivý vliv na výsledek měl hlavně pokles obchodu s elektřinou, zvětšil se také schodek u obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji. Předběžné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Silné poklesy energií

„V červenci skončila obchodní bilance v červených číslech, a jde tak o první zápornou bilanci v tomto roce. Na straně vývozu jsme zaznamenali nejvyšší meziroční pokles u elektřiny o 72 procent, na dovozu pak u ropy a zemního plynu o 63 procent, přičemž oba poklesy jsou způsobeny zejména snížením cen těchto komodit,“ uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.

Vývoz meziročně klesl o čtyři procenta na 318,8 miliardy Kč a dovoz o 8,4 procenta na 324,7 miliardy Kč. Letošní červenec měl stejný počet dní jako ten loňský. Meziměsíčně se po sezonním očištění snížil vývoz o 3,6 procenta a dovoz o 1,4 procenta.

Pokles obchodu

Na schodku červencové obchodní bilance se podepsal především pokles obchodu s elektřinou o 6,8 miliardy Kč. U obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji se deficit zvětšil o 6,5 miliardy Kč a u obchodování s elektrickými zařízeními o 1,8 miliardy Kč. Příznivý vliv měl meziročně menší schodek obchodu s ropou a zemním plynem o 23,3 miliardy Kč v důsledku poklesu cen na světových trzích. Přebytek obchodu s motorovými vozidly stoupl o čtyři miliardy korun a deficit obchodu se základními kovy se zmenšil o 3,1 miliardy Kč.

Za prvních sedm měsíců dosáhl přebytek obchodní bilance 73,6 miliardy Kč. Loni ve stejném období byl ve schodku 108,3 miliardy Kč. Od začátku roku stoupl vývoz o čtyři procenta, dovoz klesl o 3,1 procenta.

zdroj: ČTK