Paypal umožnil obchodovat s bitcoiny
Paypal umožnil obchodovat s bitcoiny

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa běžných měn a postupně se dostal do pozice přední kryptoměny na světě, nicméně během této doby prodělal značné výkyvy. Dlouhou dobu se pohyboval pod 1000 dolarů, ale na začátku r. 2017 prudce narostl až ke 20 000 $, aby se pak během dalšího roku propadl na pětinu. Nyní narostl na 13 000 $.

Vývoj kurzu bitcoinu (graf)
Kurz bitcoinu v horizontu od 1000 $ až ke 20 000 $

Už jen kvůli volatilitě má takováto investice spíše spekulativní charakter, ovšem při troše štěstí může přinést slušný výdělek v řádu desítek až stovek procent. Potenciál bitcoinu je však značný i v dlouhodobé perspektivě. Tato měna je decentralizovaná (nelze ji vypnout), není závislá na státu a navíc je ze své podstaty neinflační – za celou dobu existence bylo vytěženo cca 86 % „oběživa“ a zbylé bitcoiny přibývají čím dál pomalejším tempem.

To je velmi důležité v situaci, kdy centrální banky začínají tisknout peníze, čímž pomalu, ale jistě zadělávají na inflaci. V takovém případě budou nejen investoři, ale i běžní lidé hledat bezpečný přístav, kterým může být právě bitcoin.

Dále má kryptoměna stabilně rostoucí počet uživatelů – podle odhadů by to nyní mohlo být kolem 40 milionů lidí a z toho až cca 27 milionů Američanů, tedy okolo 9 % všech obyvatel USA. Ještě větší potenciál má v chudších zemích s nepříliš funkčním bankovním systémem.

Nedávno bitcoin posílil na roční maxima v reakci na oznámení služby Paypal (346 milionů aktivních účtů), která nově umožní svým uživatelům nejen obchodovat s digitálními mincemi, ale také jimi platit. V takovém případě mohou brzy následovat další firmy – již nyní některé společnosti na burze přesunuly část svých aktiv do kryptoměn kvůli obavám z inflace.

Přesto se zatím neočekává, že se bitcoin masivně rozšíří mezi běžné uživatele. Za prvé je systém nakládání s kryptoměnami pro řadu lidí komplikovaný a za druhé se v době elektronického bankovnictví soustavně snižují transakční náklady (finanční částky na elektronických účtech jsou vlastně specifickou formou virtuálních peněz).

Dalším možným problémem je budoucí negativní reakce vlád na větší rozšíření bitcoinu, protože tato měna ohrožuje státní monopol na tisk peněz. Kryptoměnu sice nelze vypnout, ale vhodnými regulacemi se dá významně limitovat další používání. Podobná reakce však zatím není na pořadu dne.

Z výše uvedeného vyplývá, že má bitcoin slušný potenciál a jako rizikovější investice je velmi zajímavý, ale kvůli vyšší volatilitě je lepší ho kupovat v malých částkách v delším horizontu.