Proslulá kryptoměna zaznamenává úchvatná období růstu, ale o to zdrcující pády. Při celkovém pohledu za posledních 5 let však vyrostla o cca 8 000 %, jinými slovy na osmdesátinásobek původní hodnoty. Během této doby ale několikrát prudce spadla (v r. 2018 na třetinu, letos na jaře na polovinu hodnoty). Mnozí pochybovači to ihned vykládali jako nesporný důkaz jedné velké „bubliny“, nicméně kryptoměna poté opět (dříve nebo později) vyskočila na nová maxima.
Co tedy pohání růst bitcoinu, resp. jaké jsou jeho přednosti v očích potenciálních investorů? Lidé napříč zeměmi přestávají věřit vládě, státu a systému jako takovému. Vidí rozrůstající se krizi (dluhovou, monetární apod.) a chtějí se proti ní pojistit. Potenciální investoři berou bitcoin jako tzv. nestátní, nezávislé peníze, které podléhají předvídatelným pravidlům a především je jich omezené množství, čím nepodléhají inflaci. „₿“ považují za novou měnu, jež začne nahrazovat „zkažené“ koruny, dolary či eura. Taktéž vyzdvihují dlouhodobě rostoucí počet uživatelů, v poslední době i z řad firem (např. Paypal, Tesla apod.). Investoři tedy věří, že je enormní býčí trend teprve na začátku.
Mnohé z nedávných událostí dávají bitcoinové komunitě za pravdu. Státy se dostávají do krize. Nárůst světových dluhů je neudržitelný a řeší se tisknutím peněz nebo manipulací se zápornými úrokovými sazbami, čímž je podkopáváno postavení měny, která je založená (pouze) na důvěře.
Není divu, že lidé hledají alternativu. Někteří investoři tuto budoucnost prorokovali a sázeli na zlato či stříbro. Odkazovali se na historii, kdy se v dobách monetárních krizí společnost vždy vrátila k jistotě. K pevné, předvídatelné měně v podobě žlutého nebo bílého kovu. Jejich úvaha může být v zásadě správná, ale dějiny se nemusí opakovat úplně stejně. Nyní může úlohu drahých kovů „suplovat“ bitcoin, který je daleko flexibilnější. Přístupný přes aplikaci, dostupný takřka odkudkoliv, směnitelný v řádu sekund.
Pravdou je, že navzdory vyšší inflaci, která by měla uvedené cennosti posilovat, zlato a stříbro poslední rok spíše stagnuje, na rozdíl od „₿“. Jejich doba zřejmě ještě přijde, nicméně v tuto chvíli jsou ve stínu kryptoměn.
Ani ony ale nejsou spolehlivou zárukou proti krizím. Je nutné si uvědomit, že nikým neregulovaný bitcoin, ethereum apod. představuje přímého konkurenta dosavadním měnám, základnímu pilíři mezinárodního systému. Pokud budou lidé masivněji používat např. bitcoin namísto klasických peněz, je naivní si myslet, že se tomu vlády alespoň nepokusí zabránit všemi dostupnými prostředky. Od regulací přes různá omezení, až po úplné zákazy. Čína s tím již začala, když postavila veškeré obchodování s kryptoměnami (včetně poskytování služeb zahraničním burzám) mimo zákon. Další země budou nejspíše následovat.