Reálným aktivem je zde míněno vlastnictví něčeho hmatatelného, co si uchová svojí hodnotu po generace. Může se jednat např. o nemovitosti či o drahé kovy. Ne každý ale věří na jejich další růst. V takovém případě jsou zde další alternativy s velmi zajímavým potenciálem.
„Výhodou investování do archivního vína je, že investor dosahuje běžně 10-15% ročního zhodnocení, doba držení vína by ale měla být minimálně pět let“
Umělecké předměty (např. obrazy) nebo archivní víno slibuje zajímavé výnosy bez rizika náhlého a trvalého znehodnocení (za předpokladu odpovídajícího skladování a zabezpečení). Je samozřejmě nutné najít si solidní renomované prodejce, jinak investor riskuje, že se stane obětí podvodu. Dobrý výběr obrazu či vína však může zajistit výnos, za který by byli vděční mnozí spekulanti na burzách.
Při investování do archivního vína dosahuje investor běžně 10-15% ročního zhodnocení, doba držení vína by ale měla být minimálně pět let. Jedná se tedy o delší horizont, ale střadatel je zároveň chráněn proti neočekávaným rizikům na běžném trhu.
V takovém případě lze vložit s menšími obavami druhou část prostředků poněkud riskantněji – do nyní volatilních akcií.
„Velké podniky nabízejí často dividendy a obzvláště v ČR jsou tyto výnosy poměrně štědré“
V následujících měsících je pravděpodobné, že se některé slabší společnosti dostanou do problémů, nebo dokonce dojdou ke krachu. Proto je více, než kdy jindy nutné vybírat stabilní firmy s dobrým postavením na trhu. Také není na škodu investovat do velkých podniků. V nynější situaci je čím dál více zřejmé, že žádný stát jen tak nenechá padnout velké hráče a dá se s tím trochu cynicky počítat.
Velká část těchto podniků mimo jiné nabízí dividendy a obzvláště v ČR jsou výnosy z nich poměrně štědré. Při investici do společností jako je ČEZ, O2 nebo Phillip Morris není neobvyklá ani dividenda převyšující 5 % ročně a byla by škoda ji nevyužít. Navíc např. zmíněné O2 koronavirová krize spíše pomohla a její cena se na rozdíl od jiných akcií téměř nepohnula. Během krize tak tyto firmy mohou znamenat určitou sázku na stabilitu a v dlouhodobém horizontu vytvářejí znovuinvestované dividendy poměrně solidní zisk.
V případě vhodného portfolia se střadatel nemusí bát o své vydělané úspory. Pokud má 60 % z disponibilních investičních prostředků v reálných aktivech (víno, umělecká díla, avšak i drahé kovy či nemovitosti) a zbývajících 40 % v dividendových akciích, je dobře chráněn proti inflaci či proti náhlé krizi, ale také může dobře vydělávat. A to jak v kratším, tak i v dlouhodobém horizontu.