Bratislava 5. února (zpravodaj ČTK) – Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) doporučila Slovensku zlepšit systém vzdělávání kvůli přechodu na digitální ekonomiku, podpořit podnikatelské prostředí a zaměřit se na začlenění početné romské komunity do společnosti. Vyplývá to z nejnovější hodnotící zprávy OECD, kterou dnes v Bratislavě představil generální tajemník organizace Ángel Gurría. OECD připomenula, že díky hospodářskému růstu se životní úroveň na Slovensku přibližuje bohatším zemím.
„Na Slovensku se snížilo tempo růstu produktivity práce. Pracovní síla není dostatečně připravena na digitální transformaci. Slovensko se musí zaměřit na sofistikovanější výrobu, potřebuje více peněz do výzkumu a vývoje,“ uvedl Gurría po schůzce s premiérem Peterem Pellegrinim.
Dodal, že třetinu pracovních míst v zemi značně ohrožuje automatizace výroby. OECD by také uvítala další investice do dopravní infrastruktury na Slovensku, které dosud například nedobudovalo dálniční spojení mezi dvěma největšími městy, Bratislavou a Košicemi.
Romská menšina, která tvoří osm procent obyvatel Slovenska, čelí podle OECD sociálnímu vyloučení a téměř 90 procent příslušníků romské menšiny je vystaveno riziku chudoby. Organizace doporučila Bratislavě například zapojit samotné Romy do různých opatření, v této souvislosti ocenila program romských zdravotnických asistentů a asistentů učitelů.
„Romská problematika tíží společnost dlouhá léta. Na Slovensku existují (romské) osady a komunity, které se ve 21. století nacházejí v nepřípustných podmínkách. Tyto komunity se nacházejí hlavně v oblastech, které patří k nejméně rozvinutým regionům,“ řekl Pellegrini.
Za klíčové předseda slovenské vlády označil vzdělávání a zaměstnanost Romů. Připomněl pilotní projekt zaměstnávání Romů ve velkých firmách.
Gurría zároveň odmítl plány slovenské koalice zakotvit do ústavy horní hranici věku při odchodu lidí do starobního důchodu, a to kvůli potřebě případných změn při nedostatku peněz na vyplácení penzí. Pellegrini, který je i místopředsedou nejsilnější strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), řekl, že strana na zavedení věkového stropu při odchodu do penze trvá.
OECD pro letošní rok předpovídá Slovensku hospodářský růst na úrovni 4,3 procenta. To by byl lepší výsledek než poslední odhady ministerstva financí, které snížilo výhled růstu hrubého domácího produktu země na čtyři procenta. OECD upozornila, že slovenská ekonomika je výrazně zaměřena na automobilový průmysl a výrobu elektroniky, což ji činí zranitelnou v případě vnějších ekonomických šoků.
[…] posunu. Na druhou stranu ale může i zvětšit některé problémy ve školství, jako třeba nerovnost v přístupu ke […]