Hongkongská vláda kvůli eskalaci protestů výrazně zhoršila výhled vývoje domácí ekonomiky pro letošní rok. Hrubý domácí produkt (HDP) se má letos snížit o 1,3 procenta, zatímco původní odhad počítal s mírným růstem do jednoho procenta. Letošní pokles bude první od roku 2009, napsala agentura Reuters.

Nová prognóza přišla spolu se zprávou, která potvrdila, že ekonomika města se ve třetím čtvrtletí propadla poprvé za deset let do recese. Vláda dnes potvrdila, že za červenec až září se HDP proti předchozímu čtvrtletí snížil o 3,2 procent po poklesu o 0,5 procenta ve druhém čtvrtletí. Splnil tak technickou definici recese. V meziročním srovnání ekonomika klesla o 2,9 procenta. Vláda v prohlášení uvedla, že důvodem jsou rostoucí násilné protivládní protesty a eskalace americko-čínské obchodní války.

Protože konec protestů je v nedohlednu, analytici varují, že finančnímu a obchodnímu centru může hrozit delší a hlubší pokles, než během globální finanční krize z let 2008/2009 a epidemie zaviněné virem SARS v roce 2003.

„Ukončení násilí a obnovení klidu jsou rozhodující pro oživení ekonomiky. Vláda bude nadále situaci pečlivě sledovat a podle potřeby zavádět opatření na podporu podnikání a zajištění bezpečnosti,“ uvádí se ve vládním prohlášení.

Více než pět měsíců politických protestů uvrhlo město do nejhorší krize od roku 1997, kdy se Hongkong vrátil z britské vlády pod čínskou. Turisté ruší rezervace, obchodníkům prudce klesají tržby a akciový trh se propadá. Ekonomiku města navíc tlačí dolů hospodářské zpomalení v Číně a dlouhodobý obchodní spor mezi USA a Čínou.

Hongkong je jedním z nejdůležitějších finančních center na světě. Mnoho podniků s ambicemi expandovat v Číně ho stále považuje za vstupní bránu do země. Čínské firmy naopak Hongkong využívají pro napojení na mezinárodní kapitál, pro testování a jako odrazový můstek svých ambicí globální expanze.

Vláda od srpnu zavedla opatření, která mají stimulovat ekonomiku. Je však nucena držet vysokou úroveň rezerv kvůli napojení kurzu hongkongského dolaru na americký dolar, a opatření jsou tak relativně malá. Analytici také pochybují o jejich účinnosti, protože nejistota brání podnikům a spotřebitelům v utrácení či investování a obchody jsou zavřené, což povede ke ztrátě pracovních míst.

Zdroj: ČTK