Spojené státy již nepovažují Čínu za zemi, která manipuluje se svojí měnou. Americké ministerstvo financí v noci na dnešek zrušilo rozhodnutí z loňského srpna, ve kterém označilo Čínu za měnového manipulátora. Zpráva přichází krátce před podpisem předběžné obchodní dohody mezi USA a Čínou, která by měla zmírnit 18 měsíců trvající obchodní válku, upozornila agentura Reuters.

Rozhodnutí se široce očekávalo. Opožděná pravidelná pololetní zpráva ministerstv financí zvrátila neočekávané loňské rozhodnutí, kdy USA poprvé od roku 1994 označily nějakou zemi za měnového manipulátora.

Ministerstvo ve své nejnovější zprávě uvedlo, že v rámci první fáze obchodní dohody, která by měla být podepsána tento týden, Čína přijala „vynutitelné závazky, že se zdrží konkurenční devalvace“, a slíbila zveřejňovat příslušné údaje o směnných kurzech a vnější bilanci.

Podle zdrojů Reuters označení Číny za měnového manipulátora nemělo pro Peking žádné skutečné důsledky. Odstranění označení je však pro čínské úředníky důležitým symbolem dobré vůle.

Čína ovšem zůstala na seznamu zemí, kterým je potřeba věnovat zvláštní pozornost kvůli jejich měnovým praktikám. Na tomto seznamu zůstalo také dalších osm zemí – Německo, Irsko, Itálie, Japonsko, Malajsie, Singapur, Jižní Korea a Vietnam. Nově k těmto zemím přibylo Švýcarsko. Obzvlášť velké obavy ministerstvo vyjádřilo v případě Německa, které je čtvrtou největší ekonomikou světa a má nadále největší přebytek bilance běžného účtu na světě a sklouzává do recese.

Ministerstvo ve zprávě upozornilo, že pokračující růst amerického dolaru je znepokojující vzhledem k závěru Mezinárodního měnového fondu, že dolar je nadhodnocen. Reálně dolar zůstává asi osm procent nad svým 20letým průměrem a jeho trvalý růst by pravděpodobně prohloubil přetrvávající nerovnováhu obchodu a bilance běžného účtu USA.

Podle zákona z roku 1988 musí americké ministerstvo financí předkládat Kongresu každých šest měsíců zprávu o tom, zda některá ze zemí manipuluje se svojí měnou, aby získala výhody v obchodě se Spojenými státy. V případě pozitivního nálezu lze zavést obchodní sankce. Zákon z roku 2016 rozšířil kritéria, která ministerstvo financí při hodnocení používá.

 

Zdroj: ČTK

6 KOMENTÁŘE

Comments are closed.