Práce i výuka z domova způsobené pandemií Covid-19 podnítily poptávku
po telekomunikačních službách. Studie Huawei s názvem Technologie proti pandemii: Statistiky a praxe v oblasti telekomunikačních sítí vypracovaná na základě proměny chování internetových uživatelů od propuknutí pandemie Covid-19 do dubna 2020 informuje o proměně sektoru ITC.
Jedním ze závěrů studie je, že v průběhu vrcholu pandemie narosl datový provoz v Evropě. V Itálii až o 70 %. Rovněž narostl počet nových uživatelů platforem umožňujících práci na dálku. V Číně během pandemie narostl počet uživatelů z 300 tisíc na 4 miliony. Na růst počtu uživatelů a s tím související růst datového provozu reagovaly vedle operátorů i jednotlivé státy.
Nárůst uživatelů spojený s celosvětově zaváděnými koronavirovými opatřeními vystavil telekomunikační průmysl velké prověrce. Německý operátor Vodafone zaznamenal navýšení datového provozu v sítích o 50 % a italský Telecom Italia uvádí zvýšení přenosu v pevné síti až o 70 %. Z kancelářských center se pracovní aktivity přesunuly do domácností, čímž se novým hotspotem pro datový provoz staly rezidenční čtvrti.
V Číně během pandemie vzrostl počet nových uživatelů platforem umožňujících práci na dálku z 300 tisíc na 4 miliony. Výraznou změnou také prošlo rozložení vytížení sítě během dne. Tradičně nejrušnější bývaly sítě ve večerních hodinách mezi osmou a desátou. Online kurzy a videokonference ovšem způsobily vytíženost sítě v úseku běžné pracovní doby, ze které se uživatel plynule přesouvá do prostoru online zábavy. Síť je tak nově vytížena po celou dobu mezi devátou hodinou ranní až do desáté hodiny večerní.
S uzavřením škol a vdělávacích institucí stoupl průměrný počet aktivních uživatelů online výukových aplikací, který se od propuknutí pandemie zvýšil 8krát. Simultánní přenos pro více uživatelů najednou vytěžuje kapacitu sítě, což může způsobit výpadky, zhoršení kvality, zpoždění či zadrhávání. Průměrné hodnoty ukazují celkem 60 vteřin výpadků v průběhu jedné výukové hodiny a tři minuty zadrhávaného přenosu. „Studie Huawei uvádí, že pro zvýšení kvality video přenosů je potřeba rozšířit kapacitu cloudových videoplatforem a adaptovat systém potřebám uživatelů v případě hromadných videosetkání. Zároveň bude potřeba vylepšit připojení v domácnostech a na mobilních zařízeních tak, aby bylo možné zvládat připojení více uživatelů i zvýšený datový provoz a poskytovat nižší odezvu,“ říká Tomáš Kolder, tiskový mluvčí korporátní divize Huawei.
Koronavirová epidemie donutila běžné uživatele, firmy, zdravotnická zařízení a podnikatele ze všech odvětví pocítit nedostatečnou kapacitu současné ICT infrastruktury. Mnoho zemí proto začíná zjišťovat důležitost digitální transformace a navazovat užší spolupráci s operátory a poskytovateli internetových připojení.
Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací (BEREC) umožnilo operátorům, navzdory původnímu zákazu z důvodů neutrality sítě, zavádět opatření za účelem kontroly datového provozu. S návrhy kontrolních opatření k řešení krize přišly i některé členské státy. Německá vláda například umožnila operátorům upřednostňovat kvalitu videokonferencí na úkor OTT služeb či datových toků videí. Itálie přijala nouzový výnos nařizující operátorům zkvalitnění sítí za účelem pomoci v době pandemie. Poté co Španělsko zaznamenalo nárůst užívání sítí o 40 %, přikročila špaňelská vláda k informativní kampani, která doporučuje uživatelům využívání internetových služeb mimo typický čas internetové pracovní špičky. A k „digitální zodpovědnosti“ vyzvala občany rovněž Francie.
„Některé země se k situaci postavily velmi aktivně a již podnikají kroky k rozšíření své ICT infrastruktury vedoucí k uspokojení zvýšené poptávky. Jižní Korea se rozhodla zvýšit investice do sítí páté generace o 50 % v průběhu prvního pololetí tohoto roku, na více než 3 miliardy dolarů. Tamní operátoři rozšiřují 5G infrastrukturu tak, aby pokryla dopravní infrastrukturu, obchodní domy, nádraží nebo metro,“ dodává Tomáš Kolder.
Pomocnou ruku nabízí i operátoři. Vodafone například zajistil vysokou kvalitu síťových služeb a zabezpečil sítě pro klíčové vládní funkce. Jihoafrický operátor MTN poskytl bezplatné síťové služby univerzitám a snížil mobilní transakční poplatky.
O společnosti Huawei
Huawei je vedoucím globálním výrobcem infrastruktury informačních a komunikačních technologií a chytrých zařízení. Nabízíme integrovaná řešení ve čtyřech klíčových oblastech, kterými jsou telekomunikační sítě, výpočetní technika, chytrá zařízení a cloudové služby. Naším závazkem je každému jednotlivci, domácnosti a organizaci přinášet digitální řešení pro plně propojený, inteligentní svět.
Ucelená nabídka produktů, řešení a služeb Huawei je současně konkurenceschopná a bezpečná. Pro naše zákazníky vytváříme trvalé hodnoty prostřednictvím otevřené spolupráce s partnery v rámci ekosystému. Pomáháme lidem k jejich růstu, pracujeme na větším komfortu občanů v domácnostech a inspirujeme organizace všech druhů a velikostí k inovativnějším přístupům.
V Huawei se inovace zaměřují na potřeby zákazníků. Silně investujeme do základního výzkumu, přičemž se soustředíme na technologicky přelomová řešení, která posouvají svět kupředu. Máme více než 194 tisíc zaměstnanců a působíme ve více než 170 zemích a regionech. Společnost Huawei byla založena v roce 1987 a funguje jako soukromá společnost plně vlastněná svými zaměstnanci.
V Evropě Huawei v současné době zaměstnává přes 13 300 zaměstnanců a provozuje dvě hlavní regionální kanceláře a celkem 23 výzkumných a vývojových center. Huawei dosud spustila 230 projektů technické spolupráce s více než 150 univerzitami po celé Evropě.
Pro více informací prosím navštivte naše webové stránky www.huawei.com nebo speciální microsite https://www.5gvcesku.cz/
a sledujte nás na:
[…] Videokonference a videohovory se staly v období koronavirové krize populární nejen kvůli práci z domova, ale lidé je používali i pro udržování vztahů se svými blízkými, učitelé k výuce a přenášely se tak třeba i bohoslužby. Počet platících zákazníků Zoomu se v tomto období více než ztrojnásobil. V květnu sice počet uživatelů podle finanční šéfky firmy Kelly Steckelbergové zase klesl, firma ale předpokládá, že dlouhodobě rostoucí trend udrží. […]
[…] kvůli opatřením, která mají zabránit šíření nemoci covid-19, od března zrušila všechna představení a musela propustit 95 procent […]