Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně schválit beze změny vládní návrh na zavedení sedmiprocentní digitální daně. Výbor nepodpořil žádný z návrhů na snížení sazby daně ani odklad účinnosti daně na příští rok. Návrh tak může ve druhém čtení projednat plénum Sněmovny a poslanci budou mít možnost načíst své pozměňovací návrhy. Vládní sociální demokraté chtějí o kompromisním nastavení daně jednat ještě dnes s hnutím ANO.

Spojené státy americké minulý týden oznámily, že prověřují daň z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí, včetně České republiky. Ministerstvo financí v reakci na to uvedlo, že pokud se podaří v souvislosti s digitální daní najít řešení na úrovni Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), je Česko připraveno daň na národní úrovni zrušit. Do té doby se na pozici ČR nic nemění.

Právě obavy z možné reakce USA a dopadu na český export jsou častým argumentem při debatách ve výboru. Ministerstvo financí zdůrazňuje, že národní návrh na digitální daň nemá ambici cílit na konkrétní zahraniční společnosti, ale odstranit nerovnost mezi firmami, které generují zisk na území ČR, ale jejich daňové odvody jsou nesrovnatelně nižší oproti společnostem působícím v tradičních odvětvích.

Například Miroslav Kalousek (TOP 09) dnes řekl, že pokud by si ČR vytvořila vlastní samostatný zákon, stala by se snadnou kořistí a precedentním případem. Pokud si Česko udělá vlastní zákon bez evropské dohody, bude obchodní odpověď pro české exportéry do té míry bolestivá, že bude pro českou ekonomiku znamenat větší škody než výnos z digitální daně, varoval Kalousek.

Pavel Juříček (ANO) uvedl, že podle kuloárních informací by mohlo být 100 miliard českého vývozu zatíženo až stoprocentním clem, což by znamenalo jeho konec. Jiří Dolejš (KSČM) poznamenal, že se vede debata o legitimním návrhu české vlády s výnosem v řádu miliard ve chvíli, kdy vláda operuje s deficity rozpočtu v řádu stovek miliard korun.

Občanský demokrat Jan Skopeček navrhoval snížit sazbu daně na dvě procenta, Pirát Tomáš Martínek na tři procenta a spolu s Janem Hrnčířem (SPD) navrhoval i pět procent. Neprošel ani Martínkův návrh odložit účinnost daně na 1. leden příštího roku.

Digitální daň měla začít platit již letos a počítal s ní již původní schválený rozpočet na letošní rok.

Zdroj: ČTK