Česká burza se již roky potýká s nedostatkem (zajímavých) akcií. Na jejím parketu se sice objevily různorodé, potenciálně atraktivní tituly, jako např. Fortuna, Pegas Nonwovens nebo pivovary Lobkowicz, avšak po určité době se opět stáhly. I z tohoto důvodu na burze dlouhodobě klesá objem obchodů, v předloňském roce dokonce spadl až na 109 mld. Kč, což bylo nejméně za posledních 25 let (a cca čtvrtina oproti r. 2009).
Letošní rok se opět nese ve znamení špatných zpráv. Pražskou burzu brzy opustí telekomunikační firma O2, hodnotný dividendový titul, který si i v covidových turbulencích zachoval solidní tržní ocenění. V souvislosti s fúzí s americkým Nortonem taktéž odejde technologický Avast – příběh „českého zázraku“ – jež patří mezi pět nejobchodovatelnějších titulů na pražském parketu (cca ¼ obchodů). Trh tak ztratí v akciích Avastu jediného zástupce, který má do budoucna velmi dobré vyhlídky na růst a objevují se spekulace, že to poškodí vnímání tuzemské burzy mezi zahraničními institucionálními investory. Taktéž se mluví o tom, že po ovládnutí ze strany skupiny PPF „dezertuje“ i Moneta Money Bank. Opět jedna z lákavých růstových titulů.
Mírnou útěchou pro domácí investory může být to, že pokud by společnosti jako Sazka, EP Infrastructure (součást EPH zaměřená na distribuci) nebo CETIN (člen PPF, provozovatel tel. sítí) vstoupily na západoevropskou burzu, jejich akcie by se mohly obchodovat na pražské burze skrze duální listing jako v případě Avastu.
Kam se ale mají podívat investoři, kteří hledají širší paletu atraktivních akcií za rozumnou cenu?
Jeden z nejzajímavějších sektorů pro příští rok jsou energetické tituly. Kdo např. věří jádru, nemusí se tedy zaměřit jen na ČEZ, ale v rámci Evropy může vsadit třeba na finského provozovatele jaderných elektráren Fortum Oyj nebo na francouzskou EFD. Na rychlém růstu cen energetických komodit se taktéž může svézt ruský Gazprom nebo britský National Grid (distributor elektřiny či plynu).
Dalším potenciálně růstovým odvětvím v horizontu několika let jsou, vzhledem k digitalizaci a on-line světu, telekomunikace. Společnosti v této branži jsou v porovnání s ostatními sektory vesměs férově naceněné a navíc nabízejí i zajímavé dividendy. Poohlédnout se lze např. po španělské Telefonice nebo britskému Vodafonu, druhému největšímu mobilnímu operátoru na světě.
Dlouhodobě zajímavým sektorem stále zůstává oblast zdravotní péče. Vyšší nároky na lékařskou péči v rozvojových zemích a naopak stárnutí populace ve vyspělých zemích bude nadále generovat růstový potenciál firem v oboru. Do dané branže je možné investovat přes ETF, v rámci jednotlivých společností je zajímavý např. Teladoc (on-line zdravotní péče) nebo Biogen (firma vyvinula nový lék na Alzheimerovu chorobu).
[…] společnosti Shelton Capital Management. Největší podíl, přes 50 procent, připadá na Evropu, zbytek mezi sebe téměř rovným dílem dělí USA a asijsko-pacifický […]