Německo

Zdá se, že situace na evropském trhu zápůjčních fondů se navrací do normálu. Tedy do doby, kdy dlužníci platí svým věřitelům úrok za to, že si od nich mohou půjčovat. Desetiletý dluhopis německé vlády se totiž ve středu 19. ledna po téměř třech letech opět obchodoval s kladnou úrokovou sazbou. Tržní úroková sazba vystoupala na 0,025 procenta.

Vzhledem k inflaci, která se v prosinci v Německu přehoupla přes pětiprocentní hranici, je však reálný výnos z vládního bondu stále záporný. Podle expertů jde však o důležitý signál, který naznačuje, že nejspíše skončilo období záporných nominálních úrokových sazeb. A to navzdory faktu, že Evropská centrální banka svou depozitní úrokovou sazbu stále v záporných hodnotách drží.

Trh zkrátka reaguje právě na vysokou inflaci, a tak věřitelé zřejmě přestali být ochotni půjčovat s negativním nominálním výnosem. Navíc i Evropská centrální banka již dala najevo, že svou mimořádně uvolněnou politiku začne postupně zpřísňovat, což implikuje růst úrokových sazeb.