Spojenci plánují uvolnit 60 milionů barelů. To dnes sice ceny zmírňuje, ale je to riskantní a může se to snadno obrátit proti nim. Nestačí to k vyrovnání cca o 3,0 mil. barelů nižší ruské produkce, a zároveň to ponechá americké zásoby nebezpečně blízko „minimální“ úrovni (viz graf). Jejich plán na zpětný odkup prodaných barelů pak zvýší střednědobé ceny. To podporuje náš názor na „vysoké a dlouhodobé“ ceny ropy, přičemž akcie (XLE a @OilWorldWide) jsou obzvláště atraktivní.
Tyto plánované prodeje by mohly USA nebezpečně přiblížit k minimální úrovni strategických zásob ropy (viz graf) v době, kdy klesá produkce v Rusku, OPEC má menší flexibilitu dodávek, než se předpokládá (a mohl by čerpat méně, aby kompenzoval prodeje SPR), a kdy se zpožďuje očekávaný nárůst těžby z břidlic a vrtné činnosti v USA. Pravidla Mezinárodní energetické agentury (IEA) vyžadují, aby státy udržovaly rezervy ve výši 90 dnů čistého dovozu. Po ohlášeném prodeji v objemu až 385 milionů barelů by se tak rezervy USA mohly snížit až nai 70 milionů barelů ropy.
Plánovaný prodej ropy z USA je bezprecedentní, třikrát větší než kdykoli předtím. V nejlepším případě mohou omezit růst cen. V horším případě zaměří pozornost na to, jak je trh s ropou napjatý, a na nedostatek nových dodávek. To vyvolá pokračující obavy z globální inflace a úrokových sazeb, poptávku po aktivech „zajišťujících inflaci“ od komodit až po cyklické akcie s vysokou hodnotou a další politické kroky na zmírnění dopadů na spotřebitele, jako jsou daňové prázdniny na „plyn“ a přímé platby.
Autor: Ben Laidler, stratég pro globální trhy ve společnosti eToro