Hodnota vývozu činila 39,86 bilionu JPY (osm bilionů Kč). Vývoz byl také o 4,2 procenta vyšší než v první polovině roku 2019, tedy v době před pandemií, kdy export zasáhl obchodní konflikt mezi Washingtonem a Pekingem. Loni v prvním pololetí se vývoz kvůli pandemii, která narušila hospodářskou aktivitu po celém světě a snížila poptávku po japonském zboží, propadl o 15,4 procenta.

Díky silnému ekonomickému oživení, zvláště v Číně a USA, stoupl v pololetí vývoz aut o 32,8 procenta a automobilových součástek o 38,8 procenta. Dovoz meziročně vzrostl o 12,2 procenta na 38,87 bilionu jenů. Tempo růstu bylo nejvyšší od roku 2017. Růst dovozu způsobilo oživení cen ropy a domácí poptávky.

Dovoz i vývoz zaznamenaly první pololetní růst od roku 2018. Přebytek obchodu se zbožím za leden až červen pak činil 984,99 miliardy jenů. V samotném červnu vývoz z Japonska vzrostl meziročně o 48,6 procenta na 7,22 bilionu JPY a dovoz o 32,7 procenta na 6,84 bilionu JPY. Bilance zahraničního obchodu vykázala přebytek 383,18 miliard JPY po deficitu 189,36 miliard JPY v předchozím měsíci.

Ekonom Dai-ichi Life Research Institute Masato Koike očekává, že vývoz z Japonska bude i nadále podporovat poptávka po zařízení pro výrobu čipů, tempo oživení by však mělo zpomalit, protože hodnota vývozu je již nad úrovní z doby před pandemií. Přebytek bilance zahraničního obchodu se pak podle něj má snižovat a možná se vrátí do schodku kvůli očekávanému zvyšování dovozu. Spolu s růstem počtu očkovaných v zemi očekává Koike růst domácí spotřeby, napsala agentura Kjódó.

Zdroj: ČTK