Americké akcie na Wall Street skončily mírně níže, když investoři zůstávají v pozornosti a opatrnosti vzhledem k přetrvávajícím geopolitickým rizikům.
Hlavním indexům se podařilo nejprve ukrojit ztráty, když se sešel ministr zahraničí USA Tillerson s ruským protějškem Lavrovem k diskusi o občanské válce v Sýrii a rovněž jaderné kapacitě Severní Koreje.
Poté se ovšem zase akcie hýbaly spíše dolů, když prezident Trump řekl WSJ, že měl dojem, že dolar má tendenci být příliš silný.
Hlavní US akciové indexy se tak zastavily na těchto hodnotách: blue chips index Dow Jones Industrial Average zavíral na hodnotě 20591 bodů, když ztráty byly taženy především akciemi Caterpillar a Boeing.
Technologický index Nasdaq Composite skončil na úrovni 5836 bodů a širší index SP 500 uzavíral na hranici 2344 bodů s tím, že sedm z 11 hlavních sektorů zavřelo v negativním teritoriu. Nedařilo se zejména průmyslovým a materiálovým titulům. Naopak defenzivní sektory jako utility, telekomy a spotřební zboží bylo pro investory zajímavé. Index SP 500 tak zaujal minusové pozice v šesti seancích z posledních devíti, ale zůstává pouze 2,5% pod historickým maximem.
Nicméně oba indexy SP 500 a DJIA uzavřely pod 50-tidenním průměrem poprvé od začátku listopadu.
Reakcí na geopolitické napětí je zvýšené volatililní prostředí, které jsou zahrnuty v indexu CBOE Volatility Index (VIX), který se dostal na pětiměsiční maximum a od začátku tohoto měsíce je o 29% výše. Samozřejmě je to i důsledek averze k riziku , resp. aktivům s vyšším výnosem, ale větším rizikem.
Dále je třeba upozornit na přípravu francouzských prezidentských voleb dne 23.4.17, kde jsou dva kandidáti. Jedná se o Marine Le Pen (krajní pravice) a levicový kandidát je Jean Melenchon.
Čtvrteční obchodování bude doprovázeno makrodaty v podobě úvodní požadavky v nezaměstnanosti Jobless Claims (oček. 243 tis.), dále to budou výrobní ceny PPI s předpokladem 0%, dále Bloomberg Consumer Comfort Index, spotřebitelský sentiment Un. Michigan s očekáváním 97,0 bodů a další již méně významné informace.
Na komoditních trzích se ropa WTI na NYMEX se dostala na 52,97 USD za barel a ropa typu Brent stojí 55,75 USD za barel. Zlato je stále přitažlivé jako „bezpečný přístav“ a nyní přidává přes 9 USD na hodnotu 1287 USD za trojskou unci.
Na forexu jsou cross rates EUR/USD na čísle 1,0644 a vztah USD/JPY je na úrovni 109,0.
Indikace dopoledních US futures vypadá tak, že DJIA je -12 bodů a SP 500 je -2,0 bodů.