Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR) Tomáš Prouza vyzval otevřeným dopisem ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou (za ANO), ústředního ředitele České obchodní inspekce (ČOI) Mojmíra Bezecného a členy rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) k zavedení přísnějších pravidel pro postih takzvaných ‚energetických šmejdů‘. ČTK má dopis k dispozici.

„Jen na základě vzájemné výměny informací a zkušeností a spolupráce s těmi, kteří mají zájem na poctivém a etickém vztahu mezi obchodníky a jejich zákazníky, je možné účinně nastavit potřební kompetence státu tak, aby bylo možno efektivně potírat nekalé praktiky, které se při nabídkách energií občanům znovu a znovu objevují,“ uvádí v dopise mimo jiné Prouza. Vyjádření úřadů, jimž byl dopis adresován, ČTK shání. Ministryně Nováková před nástupem na ministerstvo mezi roky 2014 až 2018 SOCR ČR vedla.

Podle nedávného vyjádření ČOI se na trh s energiemi v podobě takzvaných ‚energetických šmejdů‘ přesunula problematika nekalých obchodních praktik z klasických předváděcích akcí, kde byly nabízeny například hrnce. V oblasti se plánují legislativní úpravy. Prouza v dopise uvádí, že věří, že vláda v příštích týdnech projedná novelu energetického zákona, která by měla problematiku řešit.

Češi vloni rekordně měnili dodavatele elektřiny

Do připravované novely začlenilo ministerstvo průmyslu a obchodu podle dřívějších informací například omezení doby trvání smlouvy s dodavatelem na 36 měsíců, možnost zákazníka vypovědět smlouvu na dobu určitou s automatickým prodloužením závazku, a to kdykoliv do patnáctého dne před uplynutím sjednané doby nebo právo zákazníka na bezodkladné písemné vyhotovení smlouvy.

Prouza uvedl, že vítá také snahu ministerstva průmyslu a obchodu zavést dohled nad zprostředkovali nabídek dodavatelů energií, obdobně jako je tomu například v oblasti finančních služeb při prodeji pojištění či sjednání úvěrů.

„Osobní zodpovědnost za férové jednání s klienty musí být základem jakékoliv reformy v této oblasti a stát musí umět jednoznačně dohledat a potrestat konkrétního zprostředkovatele, který smlouvu o odběru energií podepsal a který způsobil zákazníkovi škodu,“ podotýká v dopise Prouza. Doplňuje, že souhlasí také s tím, aby ERÚ zavedl registr, ve kterém by zprostředkovatelé energií museli být zapsáni, a mohl vykonávat dozor nad jejich chováním.

Z dat Operátora trhu s elektřinou vyplývá, že Češi v loňském roce měnili dodavatele elektřiny v rekordním množství. Počet změn se proti roku 2017 zvýšil o téměř 60 procent na 570.511. Dosud nejvíce změn, 473.128, bylo v roce 2012. V roce 2018 meziročně stoupl také počet změn dodavatele plynu, a to o 15,8 procenta na 263.425. Podle analytiků byl hlavním důvodem výrazný růst velkoobchodních cen energií, které následně obchodníci začali promítat do koncových cen pro zákazníky.

Zdroj: ČTK

Čtěte také:

ERÚ: V Česku v loňském roce stoupla spotřeba i výroba elektřiny.